Випасання худоби сприяє зменшенню кількості викидів одного із найнебезпечніших парникових газів Автор: Lesly · Опубліковано: 09.04.2010 10:04 · Розділ: Екологія

Поголів’я великої рогатої худоби зменшує, а не збільшує, як вважалося раніше, викиди в атмосферу парникового газу - закису азоту N2O, вплив якого в 310 разів сильніший ніж дія вуглекислоти, стверджує міжнародна група вчених з Німеччини, Китаю та Великобританії.

За даними дослідників, звеселяючий газ N2O складає близько 6% від кількості парникових газів в атмосфері. А в повітря він потрапляє при спалюванні вугілля та нафти, при виробництві нейлону, а також з гною тварин. Саме тому зростання поголів'я великої рогатої худоби вважалося однією з причин збільшення концентрації цього газу в повітрі.

Науковці з Технологічного інституту в Карлсруе (Німеччина) довели, що насправді випас великої рогатої худоби призводить до зменшення кількості бактерій у ґрунті, що робить умови в ній менш сприятливими для продукування закису азоту. Таким чином, викиди, пов'язані з худобою, компенсуються цим ефектом.

Чим менше худоби пасеться на пасовищі, тим вищими будуть викиди N<sub>2</sub>O в атмосферу від цієї ділянки. Фото взяте з сайтуwordpress.com
Чим менше худоби пасеться на пасовищі, тим вищими будуть викиди N2O в атмосферу від цієї ділянки. Фото взяте з сайтуwordpress.com

Крім випасу худоби, зниженню викидів N2O з ґрунту може також сприяти, наприклад, заготівля сіна восени. Однак, при цьому слід враховувати, що пізнє викошування трави веде до скорочення кількості снігу. Чим косити траву краще, ви дійзнаєтесь на сайті in-green.com.ua

"Наші результати показують, що збільшення кількості худоби, яке має стимулюючий ефект на кругообіг азоту і, як наслідок, на викиди N2O, більш ніж перекривається ефектами паралельного зменшення кількості мікробів, що продукують звеселяючий газ, і затримання вологи в зимовий час. Якщо не брати до уваги ці моменти, існуючі підходи можуть систематично переоцінювати викиди N2O за останнє століття від напівпустельних холодних степів, де випасається худоба, майже на 72%", - розповідають дослідники.

До таких висновків науковці прийшли, провівши річний моніторинг викидів закису азоту на 10 пасовищах в степах Внутрішньої Монголії (Китай). В результаті цього було з’ясовано, що значна частина викидів припадає на весняний період, коли тане сніг. Не менш цікавим виявилося і те, що чим менше худоби паслося на цих ділянках, тим вищими були викиди N2O в атмосферу.

Таку закономірність можна пояснити тим, що в місцях, де випасають корів, трава нижча і утримує менше снігу. В цьому випадку мікроби, які продукують закис азоту, менш захищені від зимових перепадів температур, а навесні, при таненні снігу в ґрунт надходить значно менше вологи, що також не сприяє розвитку мікроорганізмів.

Саме тому кількість викидів "звеселяючого газу" всіх напівпустельних холодних степів світу традиційні методики дослідження можуть переоцінювати на 36%, якщо враховується вплив добрив, або на 72% без урахування цього чинника.

Джерело: korrespondent.net

Інші новини розділу