218 років від дня народження Самюеля Морзе Автор: Вікторія · Опубліковано: 27.04.2009 14:05 · Розділ: Пам'ятні дати

Сьогодні виповнюється 218 р. від дня народження геніального вченого - Самюеля Фінлі Бриз Морзе. Він народився та виріс у сім'ї відомого місцевого проповідника Джедіда Морзе в американському містечку Чарльзтаун (штат Массачусетс). У 1805 р. поступив в Єльский університет. Після закінчення в 1811 р. він вирушає до Європи для вивчення живопису у Вашингтона Олстона, там хлопець проявив себе як художник. У 1813 р. він представив в Лондонську королівську академію картину "Вмираючий Геркулес". Через два роки Морзе повернувся на батьківщину де вже через кілька років був визнаний лідером і кумиром молодих американських художників.

Фото взято з сайту morze.ru
Фото взято з сайту morze.ru

У 1825 р. заснував в Нью-Йорку спільноту живописців (згодом Національна академія малюнка) і став його президентом. А в 1829 р. - знову відправився до Європи для вивчення устрою художніх шкіл і видатних творів живопису.

У Європі, в цей час, була опублікована книга М.Фарадея і приведені в ній досліди повторювалися в багатьох лабораторіях, а Петербург на початку 1832 р. став свідком перших дослідів Шилінга. Отримання іскор за допомогою магніту здавалося нечуваним дивом. Побачений досвід наштовхнув Морзе на думку про створення системи передачі сигналів по дротах, з використанням поєднань передачі іскор. Ця ідея захопила його. За час повернення додому він накидав декілька креслень. Наступні три роки, працюючи на горищі в будинку свого брата Річарда, він присвятив виготовленню по своїх кресленнях прототипу апарату, але безуспішно.

У 1835 р. він був призначений на пост професора живопису в Нью-Йоркському університеті, в якому у вересні 1837 р. продемонстрував свій винахід. Сигнал був посланий по дроту завдовжки 1700 футів.

Великий американський промисловець Стів Вейл зацікавився роботою Морзе і погодився пожертвувати 2 тис. доларів і надати приміщення для подальших дослідів за однієї умови, що Морзе візьме в помічники його сина Альфреда. Союз молодшого Вейла і Морзе виявився плідним. Перше повідомлення було послане 27 травня 1844 р. і текст якого свідчив: "Дивні справи твої, Господи!" Для передачі посилок використовувався ключ, винайдений російським вченим Б.С.Якобі, а для прийому електромагніт, якір якого управляв переміщенням на папері чорнильного пера. Працюючи над подальшим вдосконаленням свого телеграфного апарату, Самюел Морзе винайшов і коди - телеграфну азбуку.

Фото взято з сайту morze.ru
Фото взято з сайту morze.ru

Але дослідники вважають, що її автором був Альфред Вейл партнер Самюеля Морзе по бізнесу. Сучасний варіант "коду Морзе" (International Morse) з'явився зовсім недавно - в 1939 році, коли було проведено останнє корегування "континентального" варіанту, що торкнулося в основному розділових знаків. "Код Морзе" подекуди використовувався на залізницях до середини 60-х років XX століття!

Фото взято з сайту morze.ru
Фото взято з сайту morze.ru

У 1851 р. німецька "Комісія з пристрою телеграфу" оцінила переваги "апарату Морзе", і з тих пір він знайшов своє широке застосування. Останні роки С.Морзе жив в Пончкифі (поблизу Нью-Йорка), де помер 2 квітня 1872 р. в багатстві і шані.

Джерело www.morze.ru


Інші новини розділу

 • Сьогодні світ відзначив Міжнародний день пива

  Сьогодні світ відзначив Міжнародний день пива · lesya · 07.08.2015 23:05

  Сьогодні світ відзначає незвичне свято - Міжнародний день пива (англійською International Beer Day). Свято є неофіційним, але за вісім років свого існування воно нбуло небувалого розмаху, перетворившись з невеликого фестивалю на масштабне дійство, яке святкують на п’яти континентах.

  Міжнародний день пива, за уже усталеною традицією, відзначають в першу п’ятницю серпня. А засновником дійства став Джесс Авшаломов, один власник бару в американському місті Санта-Круз. Літній період Джесс вибрав тому, що, по-перше, на вулиці стоїть спека, тож і кухоль прохолодного напою любителі пива вип’ють залюбки, по-друге, серпень є досить віддаленим від інших пивних свят. І щоб не було забагато алкоголю, він вирішив відсвяткувати День пива у серпні.

  Вперше цю дату відзначили у 2007 році в місті Санта-Круз, штат Каліфорнія. Вже через чотири роки цей невеликий містечковий фестиваль став міжнародним святом, що відзначалося в ста тридцяти восьми містах двадцяти трьох країн світу. Ще рік по тому дійство охопило двісті сім міст у п’ятдесяти країнах.


 • Сьогодні світ відзначає День шоколаду

  Сьогодні світ відзначає День шоколаду · lesya · 11.07.2014 13:55

  Усі дівчата, які, дбаючи про власну фігуру, змушені відмовлятися від улюблених шоколадних ласощів, сьогодні мають повне право себе потішити довгоочікуваними солодощами – в цей день, одинадцятого липня, світ відзначає Всесвітній день шоколаду. Свято вже досить немолоде, адже його заснували французи ще в 1995 році.


 • У Москві вшанували Володимира Висоцького

  У Москві вшанували Володимира Висоцького · kseniya_www · 01.08.2013 20:21

  25 липня виповнилося 33 роки з дня смерті легендарного артиста, поета і музиканта Водимира Висоцького. У Москві ця дата була відзначена Днем пам’яті.


 • Сьогодні у світі відзначають День таксиста

  Сьогодні у світі відзначають День таксиста · lesya · 22.03.2013 13:54

  Сьогодні всі водії таксі відзначають своє професійне свято - 22 березня у світі традиційно святкують Міжнародний день таксиста.


 • В Італії відзначили День дерева

  В Італії відзначили День дерева · lesya · 22.03.2012 16:27

  Вчора, 21 березня, в Італії відзначили День дерева. Це свято, яке традиційно відзначають в Італії, є символом оновлення та єднання людини з природою.