Американці створили зображення туманності для сліпих Автор: Lesly · Опубліковано: 06.04.2010 08:59 · Розділ: Цікаві факти

Тепер вивчати будову та оцінити красу одного з найбільш видовищних і насичених деталями об'єктів Всесвіту - туманності Каріна, - зможуть і незрячі.

Туманність Каріна, що розмістилася на відстані 7500 світлових років від Землі привертає до себе увагу неймовірно складною будовою та водночас незабутньою красою. Це один з найважливіших об’єктів для будь-якої людини, що всерйоз захопилася астрономією. Адже в цій ділянці нашої галактики розмістилися тисячі зірок на різних етапах свого розвитку: від народження до загибелі.

Туманність Каріна - це один з найважливіших об’єктів для будь-якої людини, що всерйоз захопилася астрономією. Фото взято з сайту nasa.gov
Туманність Каріна - це один з найважливіших об’єктів для будь-якої людини, що всерйоз захопилася астрономією. Фото взято з сайту nasa.gov

Можливість "побачити" цей об'єкт подарували незрячим Макс Матчлер з наукового інституту космічного телескопа (Space Telescope Science Institute) і Норін Грайс (Noreen Grice), президент компанії You Can Do Astronomy, які переробили оригінальний знімок туманності, отриманий орбітальним телескопом Hubble.

Спеціалізоване зображення надруковане на форматі 43 х 28 сантиметрів, і складається із безлічі рельєфних ліній, штрихів, крапок та інших знаків, що покликані відтворити найважливіші деталі центральної частини величезної туманності. Загалом, дослідники зобразили на карті простір, протяжністю 50 світлових років.

Компанія You Can Do Astronomy - піонер у розробці тактильних астрономічних знімків. Однак, коли ініціатор створення туманності Каріна у варіанті для сліпих зв’язався з Норін, з'ясувалося, що цей об’єкт - справжній виклик в плані створення текстурованих зображень. "Коли я вперше подивилася на фото, я не знала, на чому зосередити свою увагу", - згадує Грайс.

Саме тому, в першу чергу було складено перелік найбільш важливих деталей і розроблено шифр, який представляє структуру туманності. Легенда з короткими описами об'єктів була написана шрифтом Брайля.

З ініціативи Матчлера світ побачило 300 копій "тактильної туманності", які будуть розіслані в школи та бібліотеки для сліпих. В подальшому астроном мріє зробити доступними для незрячих інші цікаві знімки, отримані з допомогою телескопа Hubble.

Джерело nasa.gov


Інші новини розділу