Слова можуть завдавати болю Автор: Lesly · Опубліковано: 31.03.2010 13:09 · Розділ: Наука

Слова, які асоціюються з болем, підвищують активність деяких ділянок мозку в людини, що їх почула або побачила. Такі висновки зробили нейробіологи з Йенського університету ім. Фрідріха Шіллера (Німеччина), аналізуючи підвищення активності мозку у відповідь на певні зовнішні подразники, пов’язані з болем.

Раніше було відомо, що коли людина чує слова, або бачить зображення, пов’язані з болем, то підвищувалася мозкова активність, однак, залишалося незрозумілим, чи це був прояв негативних емоцій, чи, все-таки, больові реакції.

Цього разу, дослідники, поставивши перед собою мету з’ясувати всі неточності, підібрали для проведення експерименту 40 прикметників, які розділили на чотири однакові групи: позитивні, нейтральні, негативні і пов'язані з болем. В останню увійшли тільки ті слова, які прямо вказують на больові відчуття (наприклад, ниючий, гострий і пронизуючий). Треба сказати, що ця група за емоційним впливом чітко відповідала негативним прикметникам (огидний, відразливий, брудний і так далі).

Слова, що асоціюються з болем викликають підвищення активності в ділянках мозку, які входять до системи обробки больових сигналів. Фото взято з сайту pain-free.eu
Слова, що асоціюються з болем викликають підвищення активності в ділянках мозку, які входять до системи обробки больових сигналів. Фото взято з сайту pain-free.eu

В експерименті прийняли участь 8 чоловіків та 8 жінок, яким демонстрували 16 послідовностей з п'яти прикметників, що відносяться до якоїсь однієї групи. Завданням учасників було уявити собі ситуації або відчуття, що асоціюються з кожним словом, потім вони називали групи, до якої відносяться побачені слова. Як з'ясувалося, прикметники, що асоціюються з болем, викликали підвищення активності в ділянках мозку, які входять до системи обробки больових сигналів. Активність мозку волонтерів контролювалася з допомогою функціональної магнітно-резонансної томографії.

Після цього дослідники трохи змінили хід експерименту: добровольці знову бачили перед собою 16 послідовностей, але цього разу їх увагу відволікала необхідність підрахувати загальну кількість голосних у блоці з п'яти слів. Цього разу зміни активності, що дозволяють відрізнити пов'язані зі словом «біль» прикметники, були зареєстровані в інших ділянках мозку.

"Отримані дані показують, що слів цілком достатньо для подразнення структур головного мозку, відповідальних за обробку больових сигналів, - підводить підсумок учасник дослідження Томас Вайс (Thomas Weiss). - Мабуть, ми недооцінювали вплив словесних подразників".

Джерело: compulenta.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.