Відбитки пальців по їх бактеріальних мешканцях Автор: Andriy · Опубліковано: 26.03.2010 11:02 · Розділ: Нові технології

Незабаром серед тюремних татуювань може зявитися і «За все мікробам помщуся». Адже нова технологія дозволяє ідентифікувати злочинця по унікальному набору бактерій з його рук. Фото взято з сайту popmech.ru
Незабаром серед тюремних татуювань може зявитися і «За все мікробам помщуся». Адже нова технологія дозволяє ідентифікувати злочинця по унікальному набору бактерій з його рук. Фото взято з сайту popmech.ru

Сучасні злочинці нерідко виключно підковані. Всі знають, що на місці злочину краще не залишати ні відбитків крові, ні волосся, ні інших «деталей», що дозволяють одержати ДНК лиходія. А в майбутньому їм доведеться, йдучи на справу, прихоплювати з собою і цілий набір для дезінфекції: вчені знайшли спосіб ідентифікації особи за її «бактеріальними відбитками».

Не секрет, що на нашому тілі знайшли притулок сотні видів бактерій, з безліччю з яких ми навчилися жити із взаємною вигодою і користю. Одні з них беруть участь у травленні, інші допомагають імунній системі боротися з небезпечними прибульцями. І кожна людина володіє власним, унікальним і неповторним набором цих мікроорганізмів. Але лише нещодавно групою американських вчених на чолі з професором Ноа Фьерером (Noah Fierer) запропоновано використовувати цю характеристику для створення нового практичного інструменту сучасної криміналістики.

Вивчивши мікробне «населення» різних частин нашого тіла, вони (слідом за більш ранніми дослідженнями) виділили пару десятків своєрідних міні-екосистем. Частина з них, зрозуміло, розташовується на поверхні шкіри. Приміром, види бактерій, що зустрічаються на порівняно гладкій і сухій шкірі зап'ястя, за словами вчених, так само несхожі на мешканців вологих і теплих пахвових западин, як тварини саван - на тварин тропічних джунглів.

Але головне - конкретний набір бактерій абсолютно неповторний для різних людей, при цьому залишаючись незмінним у часі. За даними Фьерера, у двох людей співпадають не більше 13% мешканців долоні - з чого і пішов услід логічний висновок: чому б не використати цю характеристику в криміналістиці, як аналог відбитків пальців? Для проби вчені зробили змиви з клавіатур 3-х різних комп'ютерів і взяли зіскрібки з пальців їх власників. Провівши секвенування ДНК для ідентифікації отриманих таким чином бактерій, вони з легкістю встановили, який комп'ютер якому з «підозрюваних» належить.

Потім було вирішено перевірити, наскільки дозволяє цей метод не просто зробити вибір між кількома певними людьми, але виділити певну людину із загальної маси. Учені отримали зразки бактерій з 9-ти комп'ютерних мишей і долонь 9-ти людей, які ними користувалися. Крім того, були взяті зразки у 270-ти осіб, які ніколи в житті не торкалися ні до однієї з цих мишей. У всіх 9-ти випадках було показано, що бактерії, залишені на мишах, легко дозволяють виділити їх власників. До того ж, унікальний набір мікробів зберігається на клавіатурі і миші протягом 2 тижнів після того, як ними покористувався «підозрюваний».

Професор Фьерер додає, що унікальність бактеріального «населення» долонь настільки надійна, що її не можна «стерти» найретельнішим миттям рук: навіть після такої процедури мікроорганізмам потрібно кілька годин для повного відновлення, адже основна їх маса мешкає в порівняно глибоких шарах шкіри. Новий метод має і ту перевагу, що мікробіологічні змиви можна отримувати і з текстурованої поверхні - скажімо, шматочка тканини - з яких неможливо зняти відбитки пальців.

Втім, інші фахівці зауважують, що поки що питання про те, наскільки дійсно унікальний набір бактерій у кожної людини, не вирішено остаточно. Надто вже для малого числа людей поки є ці дані. Але Фьерер і його колеги не сумують: вони розуміють, що їх робота знаходиться ще лише на перших етапах, і підуть роки на те, щоб довести її до остаточної точності та достовірності, з якою погодиться навіть найсуворіший суддя. Врешті-решт, на доопрацювання методу відбитків пальців теж колись треба було без малого півстоліття.

Джерело popmech.ru


Інші новини розділу

 • Цікаві факти про компресор

  Цікаві факти про компресор · Jane Holiday · 19.05.2017 12:02

  Компресор – це енергетична машина чи пристрій для підвищення тиску (стискання) та переміщення газоподібних речовин. «Батьком» компресора був насос, він винайдений тисячу років тому. Зараз вони використовуються в найрізноманітніших галузях промисловості.


 • Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії

  Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії · kseniya_www · 15.04.2017 21:14

  Канадська компанія Hydrostor розробила нову систему зберігання енергії на основі стисненого повітря, яка дешевша літій-іонних акумуляторних батарей, а також не використовує природний газ, як це роблять інші системи такого типу.


 • 2017: найочікуваніші гаджети

  2017: найочікуваніші гаджети · Anastasia · 16.01.2017 10:19

  Минулий рік не відзначився революційними новинками у сфері широкого вжитку. Прозорі чи гнучкі смартфони не з’явилися на ринку, а гаджети, які працюють за допомогою безпровідної зарядки акумулятора, без сумніву потрібно вдосконалювати. Також відкритим залишається питання про заряд звичних акумуляторів, які при інтенсивному використанні смартфону працюють не більше одного дня. До вашої уваги підбірка апаратів, які будуть конкурувати на ринку і зацікавлять суспільство у 2017.


 • Найкращі технологічні новинки 2016

  Найкращі технологічні новинки 2016 · Anastasia · 09.01.2017 13:35

  Минулий рік видався багатим на техно-новинки в сфері віртуальної реальності та використання дронів. Не менш важливим є представлення концепту «сонячного даху», що у майбутньому дасть можливість позбавитися електроенергії. Інтенсивність розвитку саме цих відгалужень зумовлена в першу чергу потребою людства у збереженні екологічної системи нашої планети.


 • Як вибрати праску?

  Як вибрати праску? · Anastasia · 04.01.2017 17:06

  Вдома ми користуємося багатьма гаджетами, які спрощують нам життя і допомагають виглядати на всі сто. Тому при виборі праски для домашнього вжитку ще в магазині слід звертати увагу на такі дрібниці як поверхня, якість ручки та допоміжні деталі. Далі декілька корисних порад, щоб обрати найоптимальніший варіант за співвідношенням ціна - якість.