Можливо колись комарі стануть корисними Автор: Andriy · Опубліковано: 25.03.2010 10:16 · Розділ: Наука

Настирливих і взагалі огидних комах пропонується перетворити в живі «літаючі шприци» для загальної вакцинації.

З ворогів у друзі: трансгенні комарі Anopheles stephensi, звичайні рознощики малярійних плазмодіїв, самі виробляють вакцину і впорскують її з власною слиною. Фото взято з сайту popmech.ru
З ворогів у друзі: трансгенні комарі Anopheles stephensi, звичайні рознощики малярійних плазмодіїв, самі виробляють вакцину і впорскують її з власною слиною. Фото взято з сайту popmech.ru

Замість того, щоб розносити хвороби, комарі цілком могли б поширювати корисні вакцини: така очевидна і все одно вражаюча думка прийшла в голову групі японських генетиків на чолі з Шігето Йошида (Shigeto Yoshida).

Японці запропонували альтернативний підхід: перетворити комарів зі зброї хвороби на засіб боротьби проти неї. Інакше кажучи, в «літаючі шприци», наповнені вакциною.

Дійсно, при укусі комар не тільки висмоктує кров, але попередньо уприскує крихітну дозу власної слини, яка володіє антикоагуляційними властивостями, перешкоджаючи передчасному згортанню крові. Можна лише злегка змінити склад слини, - міркували японські вчені, - а саме, додати до неї антиген, який запускає імунну відповідь. Вони ідентифікували промотор, область ДНК, пов'язана з білками комариної слини. До цього промотора вчені «підключили» і ген, що кодує білок-антиген SP15, перспективну вакцину проти лейшманіозу, паразитичного захворювання, яке поширюють комахи.

Трансгенні комарі дійсно почали виробляти вакцину, а коли їм дали вкусити мишу, у неї в крові виробилися і були ідентифіковані ефективні антитіла проти SP15. Втім, кількість антитіл виявилося не надто великою, і вченим ще належить перевірити, наскільки стійкі ці миші до хвороби - процес гальмує те, що обладнання, необхідне для такого експерименту, вкрай рідкісне.

До речі, в середньому кожна лабораторна миша була укушена комарами близько 1500 разів. Це може здатися величезним числом, але насправді, як показали дослідження, в місцях широкого розповсюдження малярії й малярійних комарів кожну ніч людини кусають близько сотні разів. Роботу над трансгенним комаром, який продукує вакцину від малярії, вчені теж ведуть, стверджується на сайті http://med-magazin.com.ua/cat_121.htm.

Втім, навряд чи такий підхід, при всій своїй елегантності, буде реалізований на практиці. Справа хоча б у тому, що кількість укусів, які дістануться кожній конкретній людині в реальних умовах, передбачити неможливо. Відповідно, неможливо регулювати і дозування вакцини (це виглядало б приблизно як зробити одному пацієнтові укол, а іншому - відразу 500 уколів).

І взагалі ні одна контролююча медична організація не погодиться на подібний проект: за законом, людина повинна бути обізнана про проведення вакцинації, і без її згоди робити цього не можна. А комар кусає - на жаль - без попередження.

джерело popmech.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.