Нова небезпека для Сонячної системи Автор: Andriy · Опубліковано: 24.03.2010 13:19 · Розділ: Наука

Уточнені дані про рух найближчих до нас зірок невтішні: оранжевий карлик Gliese 710 майже напевно вріжеться в Сонячну систему. Щоправда, не скоро, приблизно через 1,5 млн років.

Зонд Hipparcos дав нам перші дані про положення та рух найближчих до нас зірок. Фото взято з сайту popmech.ru
Зонд Hipparcos дав нам перші дані про положення та рух найближчих до нас зірок. Фото взято з сайту popmech.ru

У найближчих (за космічними мірками) околицях Сонячної системи є тисячі зірок, проте до недавнього часу про їх «наміри» майже нічого не було відомо. Лише в 1997 р. був опублікований астронометричний каталог Hipparcos, в якому наводилися детальні дані про положення та рух приблизно 100 тис. зірок. Інформація ця була зібрана європейської місією Hipparcos, і можна з упевненістю сказати, що це був великий прорив - приблизно як для мореплавців епохи великих географічних відкриттів отримати, нарешті, точні карти земної кулі.

Зокрема, астрономи вперше змогли зрозуміти, які з зірок колись були ближче до нас - а які, навпаки, наблизяться в майбутньому. Таких зірок виявилося загальним числом 156, причому розрахунки показують, що приблизно кожні 2 млн років Сонце зближується з іншою зіркою на відстань 1 парсек (близько 3 трлн км) або менше.

Помаранчевий карлик - щось середнє між червоним і жовтим карликами. Фото взято з сайту popmech.ru
Помаранчевий карлик - щось середнє між червоним і жовтим карликами. Фото взято з сайту popmech.ru

А в 2007 р. дані каталогу Hipparcos були переглянуті, з використанням більш свіжої інформації. Що ж з'явилося в них нового? Вадим Бобильов з Пулковської обсерваторії (ГАО РАН) провів аналіз цих даних і показав, що до 156-ти зірок, які мали або матимуть зустріч із Сонцем, додається ще 9. Але російський астроном робить і більш цікавий прогноз.

Початкові дані Hipparcos показували, що помаранчевий карлик Gliese 710 в межах найближчих 1,5 млн років повинен виявитися досить близько до Сонячної системи. Тоді було складно сказати що-небудь точніше. Однак нові дані дозволили Бобильову розрахувати, що з імовірністю 86% зустріч ця буде навіть занадто тісною: зірка просто вріжеться в Сонячну систему.

На її зовнішніх кордонах вона зустрінеться з хмарою Оорта - скупченням крижаних глиб, окремі з яких час від часу вириваються уламками і кометами та проносяться по внутрішніх межах Сонячної системи. Зіткнення з невеликою, але все-таки зіркою, викличе справжній крижаний дощ і, можливо, найбільш серйозні катастрофи на зазвичай спокійних планетах поблизу від Сонця. Втім, за даними Бобильова, ймовірність опинитися й глибше в Сонячній системі у Gliese 710 вже не така висока, не більше 0,1%. Так що в цілому можна не хвилюватися.

До речі, нагадаємо, що в наступному році повинен відбутися запуск «спадкоємця» зонда Hipparcos, місії Gaia, завдання якої - провести астронометричні спостереження вже більш ніж мільярда зірок Чумацького Шляху та інших галактик.

Джерело popmech.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.