Турецькі археологи виявили руїни найдавнішого храму Автор: Lesly · Опубліковано: 22.03.2010 08:54 · Розділ: Культура

Турецькі археологи виявили руїни найдавнішого збереженого храму, якому близько 12 тисяч років. Знахідка була зроблена на пагорбі Гебеклітеп поблизу Харану - стародавнього міста в південно-східній турецькій провінції Шанліурфа біля кордону з Сирією.

Треба сказати, що вченим було давно відомо, що пагорб Гебеклітеп був священним для давніх мешканців цього регіону. Однак, коли тут було виявлено статуетки божеств, стало очевидним, що раніше на пагорбі діяв храм. Раніше статус найдавнішої культової споруди належав храму на острові Мальта, що датується кінцем VI - початком V тисячоліть до нашої ери.

Храму на Гебеклітепі близько 12 тисяч років. Фото взято з сайту lenta.ru
Храму на Гебеклітепі близько 12 тисяч років. Фото взято з сайту lenta.ru

Виявлені фігурки зображають людей з головами тварин, таких як вовки, лисиці, свині, змії, скорпіони, олені, лелеки, а також безголові людські скульптури. В архітектурі святилища основною особливістю є Т-подібні стовпи, що їх дослідники вважають фалічними символами. Незважаючи на чудово збережені артефакти, науковцям важко визначити, до якої культури належали будівельники храму на Гебеклітепі.

Околиці Харану та Шанліурфи вважаються одними з найдавніших постійно заселених регіонів світу. За легендами (небіблійними), у свій час тут бували Адам і Єва. А в Біблії згадується, що пророк Авраам проживав у Харані. Натомість, за мусульманським переданням, пророк Ібрагім (той же Авраам) походив з Урфи (нині - Шанліурфа) і провів деякий час у Харані. Неподалік від Харану зберігся колодязь, в який, за переказом, заздрісні брати кинули пророка Юсуфа (біблійного Йосипа).

У VII столітті до нашої ери Харан був центром шанування ассирійського бога Місяця Сіна. Крім того, тут виявлено руїни стародавнього навчального закладу, який деякі дослідники схильні вважати "найдавнішим у світі університетом".

Джерело: lenta.ru


Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?