Вчені вивчили історію лісових пожеж Автор: Lesly · Опубліковано: 19.03.2010 13:39 · Розділ: Екологія

Група вчені на чолі з Томасом Светнамом з університету Арізони по деревних кільцях величезних секвой реконструювала 3000-річну історію лісових пожеж. Результати дослідження опубліковано в журналі Fire Ecology.

Відомо, що секвої можуть досягати до 10 метрів у товщину та більше 80 метрів у висоту. Але найбільш дивовижно те, що вони можуть жити понад 3 тисячі років, а отже є найстарішими з усіх дерев на нашій планеті. Ці рослини віддають перевагу вологому клімату, а найвищі з них виростають у ярах та ущелинах, де часті тумани.

Дослідження проводилося в Національному парку "Секвойя" (США), в ході якого було вивчено кільця 52 найстаріших дерев. "Це найдовша історія лісових пожеж, яка дійшла до нас в цій унікальній колекції деревних кілець", - зазначив Светнам.

Зріз величезної секвої зі слідами пожеж. Цифрами позначено дати, коли вони відбулися. Фото взято з сайту rian.ru
Зріз величезної секвої зі слідами пожеж. Цифрами позначено дати, коли вони відбулися. Фото взято з сайту rian.ru

Дослідники пояснюють, що лісові пожежі залишають опіки на корі дерев, які з часом заростають, однак, в товщі деревини залишаються сліди пожеж, що з роками покриваються новими й новими кільцями. Аналізуючи розмір річних кілець можна не тільки встановити, коли був посушливий або вологий період, але й зрозуміти, коли дерево зазнало опіків.

Саме так фахівці встановили, що період 800-1300 років відзначився теплим і посушливим кліматом, за що отримав назву Середньовічне потепління. Светнам стверджує, що зараз для вчених надзвичайно важливо зрозуміти, як ці вологолюбні рослини зуміли пережити 500-річний посушливий період, адже зважаючи на потепління клімату, подібні умови можуть повторитися.

Невеликі пожежі проріджують молоді ліси, а тому необхідні для їхнього існування. Фото взято з сайту fileguru.com
Невеликі пожежі проріджують молоді ліси, а тому необхідні для їхнього існування. Фото взято з сайту fileguru.com

Так, у посушливий період невеликі пожежі в різних частинах цих віковічних лісів спалахували з інтервалом кожні 3-10 років. На думку вчених, такі невеликі пожежі зменшують густоту молодих дерев, а тому необхідні для існування лісів. Зважаючи на це, Светнам рекомендував працівникам парку проаналізувати і контролювати режим пожеж в гаях секвой, оскільки незначні пожежі допомагають їм вижити.

Установка пожарной сигнализации позволяет эффективно боротmся с возникновением пожалов как внутри помещений, таки и снаружи.

Беручи до уваги товщину секвой, вчені не змогли користуватися приладами, призначеними для вивчення річних кілець. Тому дослідження базувалося на вивченні поперечних зрізів хворих та мертвих дерев.

А нещодавно інша група вчених із США, яка теж вивчала секвої, з’ясувала, що в кронах цих дерев живуть численні та невідомі науці види флори і фауни, чисельність яких зменшується внаслідок нещадної вирубки лісів секвої. Детальніше про це можна прочитати тут.

Джерело: rian.ru


Інші новини розділу