Сімейні гени - ключ до хвороб Автор: Andriy · Опубліковано: 19.03.2010 08:16 · Розділ: Наука

Модель ДНК. Фото взято з сайту segodnya.ua
Модель ДНК. Фото взято з сайту segodnya.ua

Дві незалежні групи вчених виявили зміни в ДНК, що лежать в основі рідкісних захворювань, шляхом порівняння ДНК батьків і одного або кількох їхніх дітей, повідомляє Science News. Дослідження, опубліковані 10 березня в журналі New England Journal of Medicine і 11 березня в журналі Science, показали, наскільки важливо вивчати ДНК в сім'ях для розуміння генетичних захворювань.

Фахівці відзначають, що ідея вивчення сімей для виділення генів рідкісних захворювань, дуже перспективна. Вивчення 3 млрд базових пар в людському геномі та ідентифікація відмінностей - вкрай складний і довгий процес. Та й не цілком точний, оскільки техніка, що застосовується при подібних роботах, допускає помилки, як зауважив Девід Галас з інституту системної біології (Institute for Systems Biology) в Сіетлі, США, керівник дослідження, опублікованого в журналі Science. Нерідко щось розпізнається як мутація лише помилково.

Галас з колегами повністю вивчили геном сім'ї, що складається з двох батьків, сина і дочки. Порівняння ДНК-послідовностей у батьків і дітей допомогло відокремити базові пари, які можуть бути мутаціями від сімейних генів. Порівняння дозволило виправити близько 70% помилок, допущених при первинному аналізі. Одна група вчених вивчала сім'ю, в якій було троє дітей, хворих на спадкову невральну аміотрофію, а інша сім'ю, в якій в однієї дитини був синдром Міллера, а в іншої - первинна миготлива дискінезія. Однак, на думку вчених, цей метод можна застосовувати і до інших захворювань.

А в грудні минулого року група учених з корпорації Decode Genetics виявила мутації в п'яти генах, пов'язаних з різними хворобами, причому ці мутації мають різну силу залежно від того, від кого з батьків успадкований ген. Наприклад, ген, пов'язаний з діабетом, захищає від цієї хвороби, якщо він успадкований від матері, але підвищує ризик виникнення хвороби, якщо він успадкований від батька. Дія трьох інших діабетичних генів також залежить від того, від кого з батьків він успадкований.

«Ми змогли виявити це тому, що ми маємо унікальну можливість визначати, який саме ген був успадкований від матері, а який від батька», - повідомляє Кері Стефанссон (Kari Stefansson), головний виконавчий директор корпорації. Вчені також відкрили ген, який трохи підвищує ризик раку молочної залози, будучи успадкованим від батька, чи може забезпечувати деякий захист, якщо успадкований від матері. Ген, пов'язаний з повільно зростаючою формою раку шкіри, базально-клітинною карциномою, виявився набагато більш небезпечним, якщо він успадкований від батька.

Джерело vokrugsveta.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.