Вченим вдалося виміряти температуру в серці найбільшого в нашій сонячній системі шторму Автор: Lesly · Опубліковано: 18.03.2010 16:41 · Розділ: Наука

Вченим вперше вдалося виміряти температуру в різних частинах Великої червоної плями Юпітера – величезного ураганного вихору, що лютує на газовому гіганті.

Так, було встановлено, що середня температура плями, яка втричі перевищує розміри Землі, складає трохи більше 163 градусів нижче нуля. Крім того, нові спостереження дозволили встановити, що для плями характерна неоднорідність температур. Більш теплою є серцевина плями, забарвлена в інтенсивний червоний колір. Проте, ця різниця незначна і складає 3-4 градуси. Цей перепад температур викликає циркуляцію газів у середині плями в різних напрямках: у середині вони переміщуються за годинниковою стрілкою, а зовнішній частині - проти.

Зліва – зображення Великої червоної плями в ІЧ-діапазоні, отримане з допомогою наземного телескопу VLT у 2008 році. Справа – зображення, отримане з орбітального телескопаХаббл того ж року. Фото взято з сайту nasa.gov
Зліва – зображення Великої червоної плями в ІЧ-діапазоні, отримане з допомогою наземного телескопу VLT у 2008 році. Справа – зображення, отримане з орбітального телескопаХаббл того ж року. Фото взято з сайту nasa.gov

Для вивчення плями із Землі астрономи використовували одразу кілька великих телескопів. Зокрема, в ході дослідження аналізувалися дані, отримані масивом телескопів VLT Європейської південної обсерваторії, телескопами-близнюками Gemini, встановленими на Гаваях та в Чилі, японським телескопом Subaru, а також інфрачервоним телескопом NASA на Гаваях. В результаті копіткої роботи розширення отриманих зображень виявилося приблизно однаковим з роздільною здатністю знімків, які робить орбітальний телескоп "Хаббл".

Висновки, отримані в ході дослідження допоможуть вченим з’ясувати природу штормів, та вивчити механізми, які породжують урагани.

А нещодавно інший колектив астрономів з’ясував, що Велика червона пляма протягом останніх кількох десятиліть зменшується в розмірах. Крім того, було встановлено, що насправді пляма складається з двох вихорів, більший з яких поглинає свого молодшого брата.

Джерело: lenta.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.