Арді - уже не мавпа, ще не людина Автор: Andriy · Опубліковано: 18.03.2010 10:45 · Розділ: Наука

Фото взято з сайту inauka.ru
Фото взято з сайту inauka.ru

Знайдено ймовірно найстарішого з предків людини. Дівчина на ім'я Арді жила в Ефіопії 4,4 млн років тому.

Практично ні в кого з палеоантропологів вже немає сумніву, що 6 млн років тому від загального предка почали окремо розвиватися дві істоти, одна з яких з часом стала людиною, а друга - шимпанзе. Ця дата встановлена молекулярними генетиками при вивченні спадкової молекули ДНК сучасних мавп і людей. Природно, що вченим, та й усім іншим жителям Землі, що не поділяють гіпотезу про Адама і Єву, дуже хотілося б поглянути на нашого спільного предка або хоча б на першого представника хомо сапієнс, який розвинувся з цього предка.

До цих пір найстародавнішими останками, що безумовно належать предку людини, був скелет з долини річки Аваш в Ефіопії, що знайдений в 1974 році і має вік 3,2 млн років. Цей скелет належав 30-річній пані, так званої Люсі, названої так на честь бітлівської пісні "Люсі в небесах з алмазами". Не так давно був знайдений також більш древній череп в Чаді, але до цих пір не ясно, чи належав він предку людини чи все-таки мавпі. Вік цієї можливої пралюдини на ім'я Туман складає 7-8 млн років, але саме датування викликає великі сумніви. Що ж до знайдених 15 років тому в тій же Ефіопії кісток істоти, то в даному випадку датування сумнівів не викликає, і цей явний гуманоїд (названий Арді) жив тут 4,4 млн років тому. Це вже зовсім близько до часу розбіжності гілок людини і мавпи, а може бути, Арді і є та сама відсутня ланка в еволюції людини, яку шукають вже більше ста років.

Вивчення кісток скелета Арді тривало 15 років, і лише зараз вчені зуміли визначити, що мають справу з дівчиною, яка поза сумнівом, належить до предків хомо сапієнс. Арді вміла ходити на двох ногах і перебиратися з гілки на гілку, хапаючись за них руками. Але найцікавіше полягає в тому, що у самців виду Арді (знайдені і їх останки) дуже невеликі зуби і пазурі. Це означає, що самцям не доводилося битися з конкурентами за самок і задовольнятися однією постійною дружиною, тобто моногамія виникла в далекій давнині. Самець вже тоді був змушений піклуватися про свою партнерку і потомство і добувати для них їжу, що набагато зручніше робити вільними руками. І він встав на ноги.

Джерело inauka.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.