Нанотехнології дійшли і до одягу Автор: Andriy · Опубліковано: 16.03.2010 17:42 · Розділ: Нові технології

Нановолокна, вбудовані прямо в одяг, зможуть виробляти енергію від деформації. Просто ходячи, рухаючи руками, згинаючи тулуб, ми будемо підзаряджати всю свою кишенькову електроніку.

Нитка-наногенератор на пластиковій підкладці. Фото взято з сайту popmech.ru
Нитка-наногенератор на пластиковій підкладці. Фото взято з сайту popmech.ru

Механізм п'єзоелектричного ефекту, вироблення електрики при деформації відповідних матеріалів, відомий давно і досить широко використовується. Однак нанотехнології дозволяють говорити про те, що в майбутньому ці рішення будуть виведені на зовсім інший рівень. «Одного разу з'явиться "розумний" одяг, - пояснює голова групи розробників, професор Лівей Лінь (Liwei Lin), - яка буде живити кишенькову електроніку за рахунок звичайних рухів тіла людини, яка її носить. Особливо ефективним в сенсі вироблення енергії, за його словами, буде відвідування дискотек і танцювальних клубів.

Нитки, отримані групою Ліня, зроблені з органічного матеріалу, полівініліденфлориду (ПВДХ), універсального пластику, інертного і гнучкого, дешевого і простого у виробництві. Вже сьогодні ПВДХ використовується повсюдно, від атомної промисловості до риболовецьких лісок, а нове рішення обіцяє йому ще більші перспективи. «Оскільки нанонитки дуже малі, - додає професор, - людина не буде зазнавати ніяких незвичайних відчуттів від такого одягу».

Сама по собі ідея не нова. Проте до цих пір вчені працювали з нанонитками з неорганічних матеріалів, оксиду цинку або титанату барію. На відміну від ПВДХ, вони набагато дорожчі у виробництві, та до того ж куди більш жорсткі і крихкі у використанні.

Отримані групою Ліня наногенератори мають у діаметрі 500 нм, тобто в сотню разів тонші людського волосся, і вдесятеро тонші найтоншого текстильного волокна. А при згинанні і розгинанні видають 5-30 мВ (0,5-3 нА), не втрачаючи своїх властивостей після безлічі циклів (вчені продовжували експеримент 100 хвилин з частотою 0,5 Гц - тобто, 1 згинання-розгинання в 2 секунди).

Вчені пішли далі і, зібравши масив з таких ниток-генераторів, розташованих регулярним чином на відстані 50 мкм одна від одної на пластиковій підкладці. Позитивні кінці всіх ниток орієнтовані по одну її сторону, негативні - по іншу, як у звичайної батарейки. За даними дослідників, такий міні-генератор трансформує механічну енергію в електрику з ефективністю до 21,8% (в середньому 12,5%). Ця цифра, на їхній подив, виявилася вищою, ніж у генератора, зібраного з чистої п'єзоелектричної плівки ПВДХ (0,5-4%), і вищою, ніж у конкуруючих неорганічних наногенераторів на основі оксиду цинку (6,8%).

Джерело popmech.ru


Інші новини розділу

 • Цікаві факти про компресор

  Цікаві факти про компресор · Jane Holiday · 19.05.2017 12:02

  Компресор – це енергетична машина чи пристрій для підвищення тиску (стискання) та переміщення газоподібних речовин. «Батьком» компресора був насос, він винайдений тисячу років тому. Зараз вони використовуються в найрізноманітніших галузях промисловості.


 • Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії

  Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії · kseniya_www · 15.04.2017 21:14

  Канадська компанія Hydrostor розробила нову систему зберігання енергії на основі стисненого повітря, яка дешевша літій-іонних акумуляторних батарей, а також не використовує природний газ, як це роблять інші системи такого типу.


 • 2017: найочікуваніші гаджети

  2017: найочікуваніші гаджети · Anastasia · 16.01.2017 10:19

  Минулий рік не відзначився революційними новинками у сфері широкого вжитку. Прозорі чи гнучкі смартфони не з’явилися на ринку, а гаджети, які працюють за допомогою безпровідної зарядки акумулятора, без сумніву потрібно вдосконалювати. Також відкритим залишається питання про заряд звичних акумуляторів, які при інтенсивному використанні смартфону працюють не більше одного дня. До вашої уваги підбірка апаратів, які будуть конкурувати на ринку і зацікавлять суспільство у 2017.


 • Найкращі технологічні новинки 2016

  Найкращі технологічні новинки 2016 · Anastasia · 09.01.2017 13:35

  Минулий рік видався багатим на техно-новинки в сфері віртуальної реальності та використання дронів. Не менш важливим є представлення концепту «сонячного даху», що у майбутньому дасть можливість позбавитися електроенергії. Інтенсивність розвитку саме цих відгалужень зумовлена в першу чергу потребою людства у збереженні екологічної системи нашої планети.


 • Як вибрати праску?

  Як вибрати праску? · Anastasia · 04.01.2017 17:06

  Вдома ми користуємося багатьма гаджетами, які спрощують нам життя і допомагають виглядати на всі сто. Тому при виборі праски для домашнього вжитку ще в магазині слід звертати увагу на такі дрібниці як поверхня, якість ручки та допоміжні деталі. Далі декілька корисних порад, щоб обрати найоптимальніший варіант за співвідношенням ціна - якість.