Хімічна «липучка» може з’єднати з неймовірною силою Автор: Andriy · Опубліковано: 15.03.2010 10:01 · Розділ: Нові технології

Нова клейка речовина легко відлипає при нагріванні, але утримує предмети разом вдесятеро міцніше, ніж аналоги.

Знімок атомного мікроскопа показує, що показує поверхню полімеру, з якого виготовляється нова речовина. Два його фрагмента намертво щеплювались при нагріванні, не відлипали при охолодженні - і розходились, якщо їх знову нагріти. Фото взято з сайту popmech.ru
Знімок атомного мікроскопа показує, що показує поверхню полімеру, з якого виготовляється нова речовина. Два його фрагмента намертво щеплювались при нагріванні, не відлипали при охолодженні - і розходились, якщо їх знову нагріти. Фото взято з сайту popmech.ru

Після першого нагрівання пара шматочків нового матеріалу міцно стулюються один до одним: полімери, що входять до його складу, при цьому зв'язуються один з одним. Щоб розірвати такий зв'язок, доведеться докласти масу зусиль. Але якщо нагріти матеріал знову, фрагменти легко розійдуться.

«Ви можете називати його "хімічною липучкою" - говорить один з авторів новинки, дослідник з General Motors Тао Ксе (Tao Xie), - Перевага тут у тому, що зв'язок виходить такий же, як при використанні звичайного клею, а розірвати його при необхідності можна легко». На думку Ксе, цей матеріал відкриває дорогу до автомобілів майбутнього, у яких легко змінити і встановити будь-який на смак зовнішній елемент - наприклад, бампер. Крім того, використання його в комп'ютерах і електроніці забезпечить утилізацію відпрацьованих пристроїв і повторне використання деяких їх компонентів. Підійде матеріал скрізь, де потрібний міцний, і при необхідності «роздільний» зв'язок, включаючи виробництво предметів меблів, іграшок і навіть будівництво.

Основу матеріалу складає полімер з «пам'яттю форми», міцний пластик, який при нагріванні вище 68º C робиться податливим, і знову застигає, коли температура опускається. На таку підкладку наноситься тонкий шар іншого полімеру, довгих розгалужених молекулярних ланцюжків, здатних утворювати один з одним водневі зв'язки.

Навіть якщо щільно накласти кілька фрагментів такого бутерброда один на інший, контакт між тонкими шарами полімеру буде недостатнім для утворення зв'язків. А якщо їх нагріти, основа втрачає твердість, контакт стає щільнішим, і полімери пов'язуються багатьма мільйонами досить слабких, але в сумі - досить міцних зв'язків.

За даними авторів, міцність ця досягає 700 Н/см2. Для порівняння: кращий з створених до сих пір склеюючий матеріал з можливістю відклеювання демонструє більш ніж всемеро слабшу адгезивну силу. Втім, нестійкість до температури і накладає серйозні обмеження на сферу використання нового «полімерного бутерброду». Сумніви у нас викликає і невелике число циклів, які він здатний витримувати. У лабораторії вчені двічі повторили процес, і після цього матеріал втратив близько третини своєї адгезивної сили.

Нагадаємо, що і звичайну механічну застібку-«липучку» цілком можна вдосконалити. Якщо зробити її із сталі і особливої форми, то вона утримає десятки тонн.

Джерело popmech.ru


Інші новини розділу

 • Цікаві факти про компресор

  Цікаві факти про компресор · Jane Holiday · 19.05.2017 12:02

  Компресор – це енергетична машина чи пристрій для підвищення тиску (стискання) та переміщення газоподібних речовин. «Батьком» компресора був насос, він винайдений тисячу років тому. Зараз вони використовуються в найрізноманітніших галузях промисловості.


 • Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії

  Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії · kseniya_www · 15.04.2017 21:14

  Канадська компанія Hydrostor розробила нову систему зберігання енергії на основі стисненого повітря, яка дешевша літій-іонних акумуляторних батарей, а також не використовує природний газ, як це роблять інші системи такого типу.


 • 2017: найочікуваніші гаджети

  2017: найочікуваніші гаджети · Anastasia · 16.01.2017 10:19

  Минулий рік не відзначився революційними новинками у сфері широкого вжитку. Прозорі чи гнучкі смартфони не з’явилися на ринку, а гаджети, які працюють за допомогою безпровідної зарядки акумулятора, без сумніву потрібно вдосконалювати. Також відкритим залишається питання про заряд звичних акумуляторів, які при інтенсивному використанні смартфону працюють не більше одного дня. До вашої уваги підбірка апаратів, які будуть конкурувати на ринку і зацікавлять суспільство у 2017.


 • Найкращі технологічні новинки 2016

  Найкращі технологічні новинки 2016 · Anastasia · 09.01.2017 13:35

  Минулий рік видався багатим на техно-новинки в сфері віртуальної реальності та використання дронів. Не менш важливим є представлення концепту «сонячного даху», що у майбутньому дасть можливість позбавитися електроенергії. Інтенсивність розвитку саме цих відгалужень зумовлена в першу чергу потребою людства у збереженні екологічної системи нашої планети.


 • Як вибрати праску?

  Як вибрати праску? · Anastasia · 04.01.2017 17:06

  Вдома ми користуємося багатьма гаджетами, які спрощують нам життя і допомагають виглядати на всі сто. Тому при виборі праски для домашнього вжитку ще в магазині слід звертати увагу на такі дрібниці як поверхня, якість ручки та допоміжні деталі. Далі декілька корисних порад, щоб обрати найоптимальніший варіант за співвідношенням ціна - якість.