"Мова" орангутангів вирізняється надзвичайною різноманітністю Автор: Lesly · Опубліковано: 12.03.2010 10:02 · Розділ: Природа

Міжнародна група вчених під керівництвом Карела ван Схайка з Цюріхського університету, провівши акустичний аналіз знаменитих криків самців борнейского орангутана (Pongo pygmaeus), встановила, що ці звуки несуть в собі набагато більше інформації, ніж вважалося раніше.

В дослідженнях взяли участь три дорослі самці із заповідника Mawas, чию поведінку ретельно документували. Через певний час науковці з упевненістю змогли говорити про наявність двох основних моделей спілкування самців між собою. Тварина застосовує першу модель, звертаючись до молодих або слабких потенційних суперників, попереджаючи, щоб вони трималися подалі.

Малюки орангутангів вміють скиглити, випрошуючи щось у матері. Фото взято з сайту wordpress.com
Малюки орангутангів вміють скиглити, випрошуючи щось у матері. Фото взято з сайту wordpress.com

Другу модель можна проілюструвати словами "ти з ким зв'язався?". Зазвичай, це майже миттєва реакція-відповідь на "попередження" іншого самця. На відміну від горил, які б’ють себе в груди, щоб довести свою перевагу, орангутанги для цього з шумом ламають сухі стовбури та гілки. Нерідко, якщо опонент незгодний із домінантною позицією свого побратима, він "відповідає" аналогічним способом, що може завершитися тривалою двосторонньою перепалкою.

"Мова" орангутангів досить багата, що дає їм можливість висловлювати різні емоції. Зокрема, малюки можуть скиглити, випрошуючи щось у матері, а от здатність видавати крики, які чути на великі дистанції мають тільки дорослі самці. Такі вигуки складаються з серії довгих зростаючих імпульсів і бурчання.

Нерідко, щоб довести свою домінантність, орангутанги ламають дерева
Нерідко, щоб довести свою домінантність, орангутанги ламають дерева

Дослідники також вивчали як самки орангутангів відповідають на звернений до них заклик. В ході цих експериментів було з’ясовано, що звуки, які раніше вважалися звичайним "шлюбним криком", не просто служать для привернення уваги, але й містить інформацію про статус "відправника". Крім того, у самця додатково підвищуються шанси, якщо в розмову втручається "третій зайвий" орангутанг, над яким можна продемонструвати свою перевагу.

А нещодавно дослідники встановили, що у спілкуванні з іншими представниками тваринного світу орангутанги полюбляють вдаватися до шахрайства.

Джерело: newsland.ru


Інші новини розділу