Міні-реактори атомного ренесансу Автор: Andriy · Опубліковано: 10.03.2010 11:51 · Розділ: Нові технології

Міні-реактор від компанії Hyperion Power. Фото взято з сайту sci-lib.com
Міні-реактор від компанії Hyperion Power. Фото взято з сайту sci-lib.com

Увесь бюджет Міністерства Енергетики США становить 10 мільярдів доларів, включаючи витрати на рекультивацію територій, зайнятих генеруючими потужностями і допоміжними об'єктами, програми енергозбереження, розробку поновлюваних джерел енергії. Цього достатньо, щоб «або побудувати суперколлайдер для фундаментальних цілей, або одну атомну електростанцію для прикладних потреб», - заявила Христина Джонсон (Kristina Johnson, помічник міністра енергетики США) на конференції агентства передових дослідницьких проектів Енергетики (ARPA-E) 3-го березня. Іншими словами, ядерна енергетика не з дешевих.

Хоча оцінки різняться, немає сумнівів у тому, що вартість запуску (так звана вартість першого вата) типової атомної електростанції з реактором на легкій воді, що використовують малозбагачений уран як паливо, висока в порівнянні з будь-якими альтернативами. Однак, 70% електроенергії в США, виробленої без безпосередніх викидів вуглекислого газу, припадає на ядерну енергетику. Чи є способи зробити її дешевшою?

Одна з ідей полягає у створенні невеликих закритих «реакторних модулів», подібні розробляються Лос-Аламоською Національною Лабораторією і вже представлені компанією Hyperion Power з Санта Фе. Компанія має намір продавати закритий реактор шириною 1,5 метри і висотою 2,5 метри, потужністю 25 мегават за ціною 50 мільйонів доларів, який буде встановлюватися під землею і прослужить щонайменше 7 років. Рекламні матеріали, представлені на конференції, не демонструють нічого крім зеленого поля і дерева на ньому.

Звичайно, в реальності парова турбіна, генератор і пристрій охолодження будуть розташовані на цьому ж зеленому полі, витіснивши кілька дерев з рекламного плакату. Реактор на швидких нейтронах буде працювати при більш високих температурах (близько 500 градусів Цельсія), ніж традиційні реактори, що потребують охолодження рідким металом. Далі більша частина тепла буде передана воді для обертання турбіни, що виробляє електроенергію.

Ці невеликі реактори в тій же мірі здатні до некерованої ланцюгової реакції з розплавленням активної зони, як і традиційні реактори, тому мають управляючі стрижні для гальмування реакції.

Hyperion Power не єдина компанія, що просуває дану концепцію в реакторобудуванні. Хоча конструкції варіюються, свої проекти схожих невеликих реакторів мають компанії Toshiba, Babcock & Wilcox та інші зі своїми потенційними клієнтами, наприклад, містечко Галена на Алясці з населенням в 700 чоловік. Тим не менш, Комісія з Ядерної регламентації США (NRC, Nuclear Regulatory Commission) відмовилася розглядати ці невеликі реактори, сконцентрувавши свої зусилля на відродження звичайних технологій.

Але позиція NRC може змінитися. У лютому цього року NRC опублікувала заклик до потенційних виробників малих реакторів (потужністю менше 700 мегават, щодо положень NRC) повідомити про можливі в майбутньому запити на майданчики, ліцензування і сертифікацію для планування регулюючим органом свого робочого навантаження. За словами Дебора Блеквелла (Deborah Blackwell, віце-президента компанії Hyperion Power), його компанія не чекає NRC і планує вже до 2013 року почати поставки свого нового продукту в різні частини світу.

Джерело sci-lib.com


Інші новини розділу

 • Цікаві факти про компресор

  Цікаві факти про компресор · Jane Holiday · 19.05.2017 12:02

  Компресор – це енергетична машина чи пристрій для підвищення тиску (стискання) та переміщення газоподібних речовин. «Батьком» компресора був насос, він винайдений тисячу років тому. Зараз вони використовуються в найрізноманітніших галузях промисловості.


 • Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії

  Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії · kseniya_www · 15.04.2017 21:14

  Канадська компанія Hydrostor розробила нову систему зберігання енергії на основі стисненого повітря, яка дешевша літій-іонних акумуляторних батарей, а також не використовує природний газ, як це роблять інші системи такого типу.


 • 2017: найочікуваніші гаджети

  2017: найочікуваніші гаджети · Anastasia · 16.01.2017 10:19

  Минулий рік не відзначився революційними новинками у сфері широкого вжитку. Прозорі чи гнучкі смартфони не з’явилися на ринку, а гаджети, які працюють за допомогою безпровідної зарядки акумулятора, без сумніву потрібно вдосконалювати. Також відкритим залишається питання про заряд звичних акумуляторів, які при інтенсивному використанні смартфону працюють не більше одного дня. До вашої уваги підбірка апаратів, які будуть конкурувати на ринку і зацікавлять суспільство у 2017.


 • Найкращі технологічні новинки 2016

  Найкращі технологічні новинки 2016 · Anastasia · 09.01.2017 13:35

  Минулий рік видався багатим на техно-новинки в сфері віртуальної реальності та використання дронів. Не менш важливим є представлення концепту «сонячного даху», що у майбутньому дасть можливість позбавитися електроенергії. Інтенсивність розвитку саме цих відгалужень зумовлена в першу чергу потребою людства у збереженні екологічної системи нашої планети.


 • Як вибрати праску?

  Як вибрати праску? · Anastasia · 04.01.2017 17:06

  Вдома ми користуємося багатьма гаджетами, які спрощують нам життя і допомагають виглядати на всі сто. Тому при виборі праски для домашнього вжитку ще в магазині слід звертати увагу на такі дрібниці як поверхня, якість ручки та допоміжні деталі. Далі декілька корисних порад, щоб обрати найоптимальніший варіант за співвідношенням ціна - якість.