В давнину навіть екваторіальні широти Землі були покриті льодом Автор: Lesly · Опубліковано: 09.03.2010 15:54 · Розділ: Наука

716,5 мільйонів років тому льоди, що покривали нашу планету сягали екваторіальних широт. Таке припущення зробила група вчених із США та Канади, вивчивши гірські породи в Юконі, що на північному заході Канади.

"Нам вперше вдалося довести, що стертовское зледеніння поширилося до тропічних широт, - говорить провідний дослідник Френсіс Макдональд, геолог з Гарвардського університету. – Зібрані дані також дозволяють встановити його часові межі: воно тривало як мінімум п'ять мільйонів років".

Свідчення зледеніння гірських порід, що датуються стертовським періодом, виявлені на півночі Канади. Фото взято з сайту snowballearth.org
Свідчення зледеніння гірських порід, що датуються стертовським періодом, виявлені на півночі Канади. Фото взято з сайту snowballearth.org

З допомогою уран-свинцевого методу датування віку порід та вивчення магнітних властивостей речовин на рівні моря в тропіках (приблизно на відстані десяти градусів широти від екватора) було виявлено численні ознаки зледеніння, які відносяться до стертовського періоду.

"Кліматичні моделі передбачають швидке утворення льоду на всій поверхні океану, якщо морський лід з'являється в межах 30 градусів широти від екватора, - пояснює Френсіс Макдональд. – Саме це дає нам підстави говорити про повне зледеніння".

Стертовське і подальше маріноанське зледеніння відомі як найбільш масштабні періоди похолодання за всю історію Землі. Однак, навіть у таких несприятливих для життя умовах на поверхні планети зберігалися невеликі ділянки відкритої води, завдяки яким еукаріоти змогли вижити. "Відомо, що всі групи еукаріотів, крім, можливо, тварин, з'явилися до стертовського зледеніння, - розповідає Макдональд. – Отже, їм вдалося його пережити. Можливо, воно навіть стимулювало еволюцію тварин; такі катастрофічні події можуть виявитися дуже корисні, якщо розглядати їх з еволюційної точки зору".

Встановити точні причини стертовського зледеніння дослідники не можуть, проте, часто його пов’язують із зростанням вулканічної активності.

Джерело: faki.fizteh.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.