Вплив ураганів на температуру океану переглядається Автор: Andriy · Опубліковано: 09.03.2010 12:06 · Розділ: Наука

Око урагану Ізабель. Фото взято з сайту sci-lib.com
Око урагану Ізабель. Фото взято з сайту sci-lib.com

Змішування океанічних слоїв тропічними циклонами чинить менший ефект на клімат, ніж вважалося раніше.

Роль ураганів в глобальній кліматичній системі завоювала особливий інтерес вчених після припущення про те, що в останнє десятиліття сильні урагани стали частішими і це може продовжитися в міру потепління клімату. Так як урагани впливають на океани і систему клімату в загальному, то наслідки від збільшення частоти ураганів не змусять себе чекати.

Коли ураган проходить над океаном, його потужні вітри змішують теплі поверхневі води з холодними глибшими водами. В результаті змішування теплі води змушені опускатися на глибину, а холодні води піднімаються на поверхню. Піднята холодна вода нагрівається кілька тижнів у поверхні океану атмосферою до температури, яка була перед ураганом. Але до цих пір не було відомо точно, що відбувається з теплою водою в глибині океану. Висловлювалося припущення, що її тепло переноситься до полюсів океанічними течіями, вносячи свій внесок у глобальний процес перенесення тепла в океані, за допомогою якого відбувається регулювання клімату океаном шляхом переносу теплої води від екватора і холодної до нього. Також було сказано, що тепло, яке накачане в океан ураганами, підсилює подальші шторми в цій частині океану. Так як висока температура - це джерело енергії ураганів, то виникає позитивний зворотний зв'язок в інтенсивності ураганів.

Нове дослідження групи вчених з MIT показує, що попередні роботи завищували оцінки нагрівання океану ураганами і його загальний вплив на клімат. Попередники виявилися не в змозі оцінити сезонні зміни в океані. Більшість теплоти від теплої води, що урагани заганяють на глибину протягом літа і ранньої осені, повертається назад в атмосферу взимку. Тому величина цих теплових аномалій не впливає на довгостроковий стан океанів, ці результати були опубліковані 10 лютого в журналі Geophysical Research Letters.

Аналіз сезонних циклів

Океан складається з декількох шарів. Верхній шар має високу температуру і називається змішаним шаром, тому що він знаходиться в постійному контакті з атмосферою (змішаний з нею). Нижче йде термоклінний шар з значним вертикальним негативним градієнтом температури. Влітку товщина змішаного шару складає 10-20 метрів, але протягом зими охолодження атмосферою і сильний вітром призводять до його розширення до 100 метрів і більше. Як результат, у цей час року змішаний шар простягається на область термоклінного і починає відбирати тепло з його аномалій. Після зими залишаться тільки теплові аномалії в найнижчій (постійній) частині термоклінного шару.

Для розрахунку частки тепла, що залишається змішаним шаром в постійній частині термоклінного, дослідники спиралися на теоретичні моделі та експериментальні дані про зміни океану в результаті тропічних циклонів в період з 1998-2006. Нове дослідження показало, що глибинні шари накопичують у чотири рази менше тепла за сезон, ніж вважалося раніше.

Таким чином, теплові аномалії в меншій мірі відповідають за перенесення тепла, а служать термостатами, що віддають тепло в зимовий період. Додаткове дослідження, як передбачається, буде зосереджено на наслідках цього підігріву атмосфери в зимовий період.

Інтерес до питання перемішування шарів зростає, в тому числі через потенційні біологічні наслідки. Холодна вода містить більше CO2, ніж тепла, піднімаючись і нагріваючись внаслідок урагану, вона вивільняє газ в атмосферу. У той же час, підйом багатої поживними речовинами холодної води на поверхню призводить до розмноження фітопланктону. Коли планктон, зрештою, помре, вуглець, що міститься в ньому, осяде на дно. Вчені вважають, що сезонні ефекти перемішування в океані стануть основними чинниками дослідження з визначення чистого балансу вуглецю між океаном і атмосферою.

Джерело sci-lib.com


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.