Нова техніка стеження за «примітивними» зірками Автор: Andriy · Опубліковано: 04.03.2010 12:12 · Розділ: Наука

Роками вони ховалися від невтомного переслідування. Лише тепер астрономам вдалося їх побачити - найдавніші і «примітивні» зірки за межами нашої галактики.

Карликова галактика у сузірї Піч - одна з чотирьох карликових сусідок нашого Чумацького Шляху. Фото взято з сайту popmech.ru
Карликова галактика у сузірї Піч - одна з чотирьох карликових сусідок нашого Чумацького Шляху. Фото взято з сайту popmech.ru
Ще одна сусідня з нами карликова галактика у сузірї Скульптор. Фото взято з сайту popmech.ru
Ще одна сусідня з нами карликова галактика у сузірї Скульптор. Фото взято з сайту popmech.ru

«Насправді, ми знайшли недолік традиційних методів, які використовувалися для пошуку цих об'єктів, - пояснює голова групи вчених, котрі здійснили знахідку, Ельза Старкенбург (Else Starkenburg), - Вдосконалений підхід дозволяє виявити примітивні зірки, що ховалися в масі інших, більш звичайних».

«Примітивними» зірки називаються тому, що сформувалися вони в найглибшій давнині, і матеріал, з якого вони складені, з'явився невдовзі після Великого вибуху, близько 13,7 млрд років тому. Вміст важких елементів (тобто, всіх, крім найлегших водню й гелію) у них мізерно малий. Вони - одне з перших поколінь зірок в найближчій частини Всесвіту. Сьогодні вони дуже рідкісні, і практично всі з відомих нам «примітивних» зірок виявлені в межах Чумацького Шляху.

Сьогодні вважається, що сам Чумацький Шлях колись став продуктом злиття більш дрібних галактик. Відповідно, ці стародавні зірки старші нашої галактики і повинні були існувати і в тих карликових галактиках, з яких вона утворилася. Як наслідок, астрономи давно намагаються виявити такі зірки і в інших стародавніх карликових галактиках, тим більше, що прямо по сусідству з нами є кілька таких. Однак, незважаючи на всю логічність викладок, до цих пір зробити це не вдавалося.

Як проводяться такі пошуки? Аналізуючи спектр випромінювання зірки, на основі якого і можна зробити висновки про її хімічний склад. Таким шляхом пішли вчені і цього разу, зібравши дані з більш ніж 2 тис. зірок в 4-х сусідніх з нами карликових галактиках, розташованих в сузір’ї Піч, Скульптор, Секстант і Кіль. І жодна з них не показала характерних для давніх, бідних металами зірок спектральних ліній.

Однак у цей момент вченим прийшла в голову цікава думка. Треба сказати, що в середньому ці галактики відділяє від нас 300 тис. світлових років, тобто дистанція втричі більша розмірів Чумацького Шляху. На такій відстані можна розрізнити лише найбільш яскраво виражені спектральні лінії. Це схоже на те, як криміналісти змушені іноді працювати з сильно змащеними відбитками пальців. Можливо, - подумали вчені, - ми просто не можемо розрізнити те, що нам потрібно, на цьому слабкому матеріалі.

Тоді група астрономів на чолі з Ельзою Старкенбург провели комп'ютерне моделювання того, як мали б виглядати спектри «примітивних» зірок в подібних умовах. Виявилося, що на такій відстані їх можуть відрізняти від звичайних зірок лише деякі дрібні деталі, які зазвичай відкидалися, як несуттєві. Фактично, вчені навчилися калібрувати отримані спектральні дані за допомогою теорії.

Нарешті, вони використовували і більш потужне обладнання - телескоп VLT, який дав їм куди більш чітку картинку. Порівнявши зібрані дані з результатами теоретичних розрахунків, вчені підтвердили: три з вивчених зірок справді належать до «примітивних». Вміст важких елементів у них не перевищує 0,003-0,001% від величин, характерних для нашого Сонця.

Ельза Старкенбург щиро радіє досягненню: «Це нова і потужна техніка, яка дозволить виявити набагато більше подібних зірок. Тепер їм ніде сховатися ».

Джерело popmech.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.