Дослідники встановили вік білих ведмедів Автор: Lesly · Опубліковано: 02.03.2010 11:08 · Розділ: Наука

Міжнародна група дослідників, провівши низку генетичних досліджень, прийшли до висновку, що еволюційні шляхи білих та бурих ведмедів розійшлися всього 150 тисяч років тому, що свідчить про надзвичайного стрімкий розвиток цього виду.

Раніше вчені не знали, як сформувався вид білих ведмедів, найближчими родичами яких є бурі ведмеді. Основною складністю у вивченні цих полярних тварин є те, що основну частину свого життя вони проводять на крижинах і при загибелі їхні тіла або занурюються глибоко під воду або ж стають здобиччю інших хижаків. Саме тому виявити їхні кістки в шарах ґрунту вдається дуже рідко.

Незначна кількість виявлених скам’янілостей перших полярних ведмедів не давала можливості точно встановити час появи цих тварин. Трохи прояснити ситуацію дозволила надзвичайно рідкісна знахідка в 2004 році на одному з островів Норвезького архіпелагу. Тоді до рук вчених потрапила щелепа білого ведмедя, з кількома збереженими зубами.

Виявлена щелепа належала предку сучасних білих ведмедів, що ходив по землі 110-130 років тому. Фото взято з сайту sciencemag.org
Виявлена щелепа належала предку сучасних білих ведмедів, що ходив по землі 110-130 років тому. Фото взято з сайту sciencemag.org

А тепер групі вчених із США, Ісландії і Норвегії, які проводили дослідження під керівництвом Шарлоти Ліндквіст (Університет Баффало) вдалося отримати генетичний матеріал з цих останків і порівняти його з ДНК сучасних видів ведмедів. Фахівці зосередилися на вивченні мітохондріальної ДНК, що належала викопній особині дорослого самця доісторичного полярного ведмедя, оскільки її набагато легше вилучити із скам’янілостей та розшифрувати.

Молекула мітохондріальної ДНК (мтДНК) - це короткий фрагмент геному, який постійно перебуває в мітохондріях, органелах клітини, що виконують функцію вироблення енергії. МтДНК передається з покоління в покоління тільки по материнській лінії в практично незмінному вигляді, а тому дозволяє судити про різноманітність жіночих особин в тій чи іншій популяції на зорі її розвитку і визначати інші характеристики певного виду.

Проаналізувавши отриманий генетичний матеріал, вчені прийшли до висновку, що стародавній білий ведмідь характеризувався як рисами, властивими сучасним полярним, так і бурим ведмедям. Саме тому науковці зробили висновок, що виявлені кістки належали перехідній формі між бурими і білими ведмедями. А комплексний аналіз останків та грунту, в якому вони були виявлені, дозволив встановити, що "перехідна форма" ходила по землі приблизно 110-130 тисяч років тому.

"Мітохондріальна ДНК предка білих ведмедів на сьогоднішній момент найбільш древня з розшифрованих мтДНК ссавців - у два рази старше розшифрованої мтДНК мамонта", - прокоментував дослідження один з його учасників, Стефан Шустер з Пенсильванського університету.

Джерело: bigbord.net


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.