«Марс-500»: подорож до Червоної планети довжиною в 520 діб Автор: Andriy · Опубліковано: 01.03.2010 14:21 · Розділ: Наука

Мінімальна відстань від Землі до Марса становить 55,75 млн км, максимальна - більше 400 млн км. З цієї причини подорож космонавтів до Червоної планети, якщо вона все ж таки відбудеться, може тривати місяці.

Схема наземного експериментального комплексу. Фото взято з сайту 3dnews.ru
Схема наземного експериментального комплексу. Фото взято з сайту 3dnews.ru

Ідеї проведення наземного експерименту з імітації тривалого космічного польоту вже більше 40 років - в Інституті медико-біологічних проблем (ІМБП) подібні випробування почали проводити в кінці 60-х років минулого століття.

Наземний експериментальний комплекс. Фото взято з сайту 3dnews.ru
Наземний експериментальний комплекс. Фото взято з сайту 3dnews.ru

Для імітації польоту до Марса необхідно було створити максимально реалістичні умови, з якими зіткнуться космонавти у цьому польоті. У першу чергу, потрібно повністю ізолювати екіпаж на тривалий час і створити систему медико-біологічного забезпечення марсіанської експедиції. Для цих цілей був побудований НЕК - Наземний експериментальний комплекс (більш офіційна назва - Медико-технічний комплекс), введення в експлуатацію якого відбулося в 1970 році.

У 2007 році спеціально для проекту «Марс-500» був побудований додатковий, четвертий, герметичний модуль об'ємом 250 кубічних метрів (ЕУ-250). Потім почалося будівництво п'ятого модуля з імітацією марсіанської поверхні.

Перший етап "польоту" (14 діб) до Червоної планети вчені вирішили провести в двох модулях медико-технічного комплексу - ЕУ-150 (житловий модуль об'ємом 150 кубічних метрів) і ЕУ-100 (медичний модуль об'ємом 100 кубічних метрів).

Експеримент підтвердив працездатність модулів, які обслуговують системи життєзабезпечення, наземного центру управління, їх відповідності заданим технічним умовам і створення прийнятних умов для роботи і життя екіпажу.

Наземний експериментальний комплекс. Кімнати модулів. Фото взято з сайту 3dnews.ru
Наземний експериментальний комплекс. Кімнати модулів. Фото взято з сайту 3dnews.ru

За першим етапом пішов відробітковий 105-добовий експеримент, метою якого стало одержання й аналіз науково-технічної інформації для оптимальної організації підготовки та ефективного проведення основного експерименту, який моделює всі етапи пілотованого польоту на Марс.

Нещодавно учасники та організатори проекту "Марс-500" наблизилися до початку основного етапу - 520-добової ізоляції.

Цей експеримент, найбільш складний і масштабний, передбачає вивчення взаємодії в системі «людина - довкілля» та отримання експериментальних даних про стан здоров'я та працездатності космонавтів, які тривалий час знаходиться в умовах ізоляції в герметично замкненому просторі.

У рамках цього етапу будуть моделюватися основні особливості марсіанського польоту (автономність, змінені умови комунікації з Землею - затримка зв'язку, лімітування ресурсів, що витрачаються) та відпрацювання технологій медичного забезпечення космонавтів стосовно до міжпланетних перельотів.

Члени «екіпажу». Фото взято з сайту 3dnews.ru
Члени «екіпажу». Фото взято з сайту 3dnews.ru

Для третього етапу експертами Інституту була відібрана команда добровольців, що складається з 11 чоловік. З них сім - представники Росії, по одному досліднику з Китаю, Франції, Італії та Бельгії.

Серед росіян - інженери Борис Єгоров (44 роки), Андрій Жирнов (30 років) і Олександр Сухов (32 роки), інженер-електромеханік Михайло Сінєльніков (37 років) та інженер-кораблебудівник Олексій Сітєв (38 років), хірург Сухроб Камолов (32 року) і лікар загальної практики Олександр Смолєєвскій (33 роки).

Інші кандидати: француз Аршанмель Гейяр (Archanmael Gaillard, 34 роки), бельгієць Жером Клеверс (Jerome Clevers, 30 років), італієць Дієго Урбіна (Diego Urbina, 27 років) і китаєць Ван Юе (Wang Yue, 27 років). Всі вони мають вищу інженерну освіту.

Джерела: 3dnews.ru, science.km.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.