Виявлено ген витривалості, що допомагає бігунам Автор: Andriy · Опубліковано: 01.03.2010 14:14 · Розділ: Медицина

Фото взято з сайту tnpu.edu.ua
Фото взято з сайту tnpu.edu.ua

Величезні відмінності у витривалості людини при навантаженнях визначаються невеликими відмінностями в одному-єдиному гені. Дослідження, проведені ізраїльськими і португальськими генетиками, охопили 155 спортсменів високого рівня, учасників змагань як мінімум загальнонаціонального масштабу. Вони були розділені за ступенем витривалості на «стаєр» (що показали найкращі результати на дистанціях 10 000 м і вище) і «спринтерів» (кращих у забігах на 100-200 м і в стрибках). Зрозуміло, вчені використовували і контрольну групу - в неї увійшло 240 чоловік, абсолютно здорових, але не спортсменів.

Потім обидві експериментальні групи були розділені на 2 підгрупи, відповідно до рівня їх спортивних досягнень. Ретельне дослідження показало відмінність в гені NRF2: один із станів цього гена (аллель) набагато частіше спостерігався у «стаєрів», ніж у «спринтерів». Крім того, з найбільш успішної підгрупи «стаєр» носіями цієї аллели виступають вже 80% протестованих спортсменів (і 46% підгрупи кращих «спринтерів»). «Схоже, деякі з людей дійсно народжені, щоб бігати», - коментує один з авторів роботи.

Варто зазначити, що подібний результат говорить лише про наявність явного зв'язку між станом цього гена і витривалістю - чи не головною характеристикою успішного бігуна на великі дистанції. Робити будь-які однозначні висновки про присутність тут причинно-наслідкового зв'язку рано. Для цього потрібні нові дослідження, щоб з'ясувати конкретну роль, яку ген NRF2 грає у створенні «ефективного» спортсмена.

Поки що є лише попередні дані, що дозволяють припускати, що цей ген стимулює зростання нових мітохондрій - основних «енергофабрик» наших клітин, а крім того, якимось чином знижує шкідливий вплив окисних процесів, неминучих при інтенсивних і довгих фізичних навантаженнях.

Залишається сподіватися, що подібні дослідження послужать лише для загального блага, а не для появи на наступних Олімпійських іграх «генетично модифікованих» спортсменів. Втім, цю тенденцію - з урахуванням політичного та фінансового значення спортивних перемог - навряд чи зупинити.

Джерело popmech.ru


Інші новини розділу