Смерть гіганта: небезпечне сусідство Автор: Andriy · Опубліковано: 01.03.2010 14:08 · Розділ: Наука

Продовжуючи вивчати одну з найцікавіших екстрасонячних планет, астрономи зрозуміли, що кінець її близький: цього газового гіганта знищує його власна материнська зірка.

Гаряча екстрасонячна планета обертається поблизу материнської зірки: погляд художника. Фото взято з сайту popmech.ru
Гаряча екстрасонячна планета обертається поблизу материнської зірки: погляд художника. Фото взято з сайту popmech.ru
Система WASP-12: схема. Масивний газовий гігант WASP-12b представлений в бузковому кольорі (напівпрозора частина відповідає його атмосфері). Планета обертається по витягнутій орбіті, що може служити ознакою наявності поруч ще невідомої, не настільки великої планети (показана темно-коричневим), що вносить відхилення в її траєкторію. Матерія з атмосфери WASP-12b перетягується зіркою (жовта), утворюючи хмару (червоно-коричневе). Фото взято з сайту popmech.ru
Система WASP-12: схема. Масивний газовий гігант WASP-12b представлений в бузковому кольорі (напівпрозора частина відповідає його атмосфері). Планета обертається по витягнутій орбіті, що може служити ознакою наявності поруч ще невідомої, не настільки великої планети (показана темно-коричневим), що вносить відхилення в її траєкторію. Матерія з атмосфери WASP-12b перетягується зіркою (жовта), утворюючи хмару (червоно-коричневе). Фото взято з сайту popmech.ru

Такий шанс випадає вкрай рідко: вчені зрозуміли, що у них є можливість безпосередньо спостерігати життя масивної планети на останніх її етапах. Крім того, це ж недавнє дослідження, проведене китайськими астрономами на чолі з Шу-Лінь Лі (Shu-lin Li) пояснює незвичайно великий її розмір - зірка, потрохи вбиваючи планету, змушує її «розпухати».

Пару років тому було виявлено WASP 12-b, одну з найцікавіших екстрасонячних планет, відомих нам на даний момент. Як описувалось WASP 12-b - справжній планетарний гігант, майже вдвічі важчий нашого місцевого велетня Юпітера (який сам по собі вдвічі важчий всіх інших планет Сонячної системи, разом узятих) - і вшестеро більший від нього за обсягом. Однак, на відміну від Юпітера, обертається він виключно близько до своєї зірки, в десятки разів ближче, ніж Земля до Сонця. Така близькість розпалює цього газового гіганта до температури майже такої, як у деяких слабких зірок - 2500° C.

Вже тоді у деяких фахівців виникли питання про те, від чого WASP 12-b така велика за розмірами - навіть для своєї значної ваги. Першими «підозрюваними» серед можливих причин цього явища стали припливні сили. Вони виникають у досить протяжних тілах, які рухаються в неоднорідному силовому полі. Спрощено кажучи, це - прояв неоднорідної дії поля на різні частини тіла. Найвідоміший приклад дії цих сил - припливи і відливи Земних океанів під впливом гравітаційного тяжіння Місяця. Але, звичайно, у випадку з WASP 12-b припливні сили, що діють на планету з боку зірки, значно сильніші. Настільки, що вони, за розрахунками, повинні постійно «м'яти» планету, змінюючи її форму, як еспандера в руці спортсмена.

Робота китайських астрономів підтвердила справедливість цих підозр - і показала, що вплив приливних сил на WASP 12-b має й інші важливі наслідки. Постійні зміни форми планети створюють значне тертя в її надрах. Тертя, у свою чергу, ще більше підвищує температуру гіганта, а температура, нарешті, викликає збільшення його розмірів. Подібний механізм «підігріву» передбачався для деяких небесних тіл - так, він, можливо, діє на супутнику Сатурна Енцеладі, проте у випадку WASP 12-b його реальність вперше підтверджена спостереженнями.

Настільки велику і нестабільну планету чекає швидкий кінець, вважають дослідники. Розмір в цьому сенсі важливий: WASP 12-b уже «роздулася» до такої величини, що утримувати власні околиці центру тяжіння нездатна, особливо в гострій боротьбі з потужним тяжінням близькою зірки. WASP 12-b швидко втрачає масу - матерія з її атмосфери постійно перетягується зіркою, і швидкість цього процесу, за оцінкою вчених, досягає вражаючих 6 млрд т на секунду. На такій швидкості зірка повністю «висмокче» всього велетня в якихось 10 млн років. Для окремої людини це, може, і значний термін, але для планети - зовсім небагато; нагадаємо, що Земля вже сьогодні приблизно в 450 разів старша. При цьому матерія, перетягнута зіркою від WASP 12-b, не падає тут же на її розпечену поверхню. Закручуючись, вона формує газопиловий диск, з довгою спіраллю, що наближається до зірки.

Джерело popmech.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.