Мозок людини прагне до рівності Автор: Lesly · Опубліковано: 26.02.2010 11:07 · Розділ: Наука

Прагнення до рівності закладене в людині на підсвідомому рівні. До таких висновків прийшли фахівці з Університету Ратджерса та Каліфорнійського технологічного інституту (США) у співпраці з вченими з Трініті-коледжу в Дубліні (Ірландія).

Особливо легко спостерігати неприязне ставлення людей до нерівномірного розподілу благ на прикладі заробітної плати: якщо працівник дізнається про те, що він отримує менше, ніж його колега, який виконує таку ж саму роботу, уникнути конфліктної ситуації буде досить важко.

Відомо, що за позитивні переживання, пов'язані з нагородою (чи то грішми, чи їжею, чи звичайною похвалою), відповідають окремі відділи мозку, які прийнято називати "системою нагород", до якої входять смугасте тіло, частина передфронтальної кори та деякі інші області.

Часто причиною сутичок між дітьми є відчуття нерівності. Фото взято з сайту megahowto.com
Часто причиною сутичок між дітьми є відчуття нерівності. Фото взято з сайту megahowto.com

Щоб з’ясувати, як працює "системою нагород", дослідники запросили до участі в експерименті 40 добровольців, за діяльністю мозку яких спостерігали з допомогою функціональної магнітно-резонансної томографії. Щоб створити нерівні умови, половині учасників видали по 50 доларів і розділили на групи по двоє чоловік, таким чином, щоб у кожній парі один учасник був з грішми, а інший – без. Потім нейробіологи спостерігали за реакцією мозку учасників на різні варіанти розвитку подій. Наприклад, людині повідомляли, що вона отримає 50 доларів, а її партнер - 20; або учаснику давали лише 5 доларів, а його компаньйону - цілих 50.

Як з’ясувалося, реакція учасників на такі "повороти долі" залежала від їхнього початкового становища. Професор Колін Камерер розповідає: "Бідних" учасників цікавили ті варіанти, в яких вони отримували гроші, а передача грошей іншій людині не викликала практично ніякої реакції. Натомість "багаті" добровольці більш емоційно реагували на передачу грошей іншій людині, ніж на збільшення власних статків".

Отримані дані свідчать про те, що навіть на рівні підсвідомості людина не орієнтується виключно на задоволення своїх власних інтересів. А "система нагород" реагує як на сприятливу для людини нерівність, так і на несприятливу.

Джерело: newsland.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.