Встановлено, що деякі види динозаврів жили у воді Автор: Lesly · Опубліковано: 21.02.2010 14:22 · Розділ: Наука

Міжнародна група вчених зібрала докази того, що спинозаврові динозаври, вели напівводний спосіб життя, як сучасні бегемоти або крокодили.

Особливе значення цього дослідження полягає в тому, що раніше динозаври вважалися виключно наземними істотами. Тут треба зазначити, такі стародавні водні тварини як наприклад, плезіозаври або іхтіозаври до надряду динозаврів не належать.

Фахівці встановили, що Baryonyx walkeri харчувався рибою. Фото взято з сайту wikipedia.org
Фахівці встановили, що Baryonyx walkeri харчувався рибою. Фото взято з сайту wikipedia.org

Одним з найбільш відомих представників родини спинозаврові є Baryonyx walkeri, що мав витягнутий череп, який нагадував крокодилячий, і велику кількість конічних зубів. Виявивши його останки, фахівці змогли встановити, що він харчувався рибою: на користь цієї гіпотези свідчили частково перетравлені фрагменти луски, знайдені в збереженому вмісті травного тракту ящера. Однак, такі особливості будови B. walkeri як відсутність плавців і плавальних перетинок також не дозволяли говорити про те, що основним його середовищем проживання була вода.

Більш того, щоб якомога достовірніше визначити спосіб життя спинозаврових, вчені провели аналіз вмісту ізотопів кисню в емалі зубів динозаврів. Відомо, що перебуваючи на суші, тварини втрачають воду при диханні і випаровуванні з поверхні шкіри; ізотоп О-16 легший, ніж О-18, і тому виділяється з водяною парою в більшого об’ємах. У результаті відносна концентрація кисню-18 в тканинах і емалі підвищується. Ті тварини, які проводять значну частину життя у воді, втрачають менше рідини, і вміст О-18 в їх тканинах дещо нижчий.

Череп B. walkeri нагадував крокодилячий, а зуби мали конічну форму. Фото взято з сайту nature.com
Череп B. walkeri нагадував крокодилячий, а зуби мали конічну форму. Фото взято з сайту nature.com

Дослідники вивчили 133 зразка крейдяного періоду, серед яких були останки спинозаврових, інших динозаврів, крокодилів і черепах. За підсумками дослідження було встановлено, концентрація ізотопу О-18 у спинозаврових на 1,3% нижча, ніж у наземних динозаврів, і відповідає аналогічним показникам крокодилів, які ведуть напівводний спосіб життя.

Однак, багато спеціалісті в не погоджуються з висновками дослідників. "Я не сумніваюся в результатах ізотопного аналізу, але мені дуже складно повірити в те, що динозаври, які частину свого життя проводили у воді, мали такі скелети, - говорить Пол Барет, палеонтолог з Музею природної історії в Лондоні. - У них немає гнучкого хвоста, який необхідний для пересування у воді, а їхні кінцівки пристосовані до переміщення по землі".

Джерело: compulenta.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.