Міф про масовість дитячих жертвоприношень у давньому Карфагені розвіяно Автор: Lesly · Опубліковано: 19.02.2010 11:11 · Розділ: Наука

Співробітники Пітсбурзького університету (США) під керівництвом президента Всесвітньої академії мистецтв і наук, професора Джефрі Шварца піддали сумніву поширену думку про масові жертвоприношення немовлят у Карфагені.

Варто зазначити, що більшість сучасних учених не вважають це припущення доведеним, адже єдиними джерелами цієї інформації є рукописи давніх істориків, які були схильні сприймати на віру чутки. Жодних археологічних даних для підтвердження жорстокості карфагенців знайдено не було.

Один з карфагенських тофетів, виявлений на території сучасного Тунісу. Фото взято з сайту compulenta.ru
Один з карфагенських тофетів, виявлений на території сучасного Тунісу. Фото взято з сайту compulenta.ru

Шварцу хоча і не вдалося повністю спростувати існування дитячих жертвоприношень у Карфагені, проте він довів, що їх кількість не була настільки масштабною, як це прийнято вважати. В ході дослідження було вивчено 348 дитячих поховальних урн. Вони були знайдені в так званих тофетах - місцях масових поховань, розташованих окремо від звичайних кладовищ. Це дозволило археологам порівняти їх з біблійним Тофетом - місцевістю на околицях Єрусалиму, де язичники ховали принесених в жертву дітей.

В результаті досліджень з’ясувалося, що 20% дітей, прах яких містився в урнах, були мертвонародженими, а всі інші померли у віці до одного року. На думку фахівців, найбільш імовірно, що вони не могли бути принесені в жертву в такому віці. Крім того, кількість похованих відповідає статистиці дитячої смертності.

Цікаво й те, що в деяких урнах було знайдено останки декількох дітей. Цей факт вчені пояснюють тим, що вони могли змішатися під час кремації. Крім того, було встановлено, що поширене повір'я про те, що у Карфагені побутував звичай приносили в жертву хлопчиків-первістків теж не має під собою жодних підстав: судячи з розмірів сімдесяти виявлених в урнах тазових кісток, принаймні 38 з них належали дівчаткам.

Джерело: compulenta.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.