У людей, що хворіють на анорексію, виявлений надлишок жирової тканини в кістковому мозку Автор: Andriy · Опубліковано: 12.02.2010 14:06 · Розділ: Медицина

Зріз головки стегнової кістки, на якому видно зовнішній покрив, кістковий мозок червоний і жовтий кістковий мозок. Фото взято з сайту sci-lib.com
Зріз головки стегнової кістки, на якому видно зовнішній покрив, кістковий мозок червоний і жовтий кістковий мозок. Фото взято з сайту sci-lib.com

Як би парадоксально це не звучало, люди, які страждають від анорексії, мають дуже високий рівень вмісту жирової тканини в кістковому мозку. До такого висновку прийшли вчені з Бостона, попередньо обстеживши 40 дівчат. 20 з них хворіли на анорексію, 20 були здорові.

«Це здається парадоксальним, але виснажений організм дівчат, у яких практично відсутня підшкірна жирова клітковина, ймовірно, накопичує жири в кістковому мозку» - говорить ендокринолог Катерина Гордон (Catherine Gordon, провідний автор досліджень).

У ході експерименту фахівці вивчали знімки колін дівчат, отримані за допомогою ЯМР-томографії. При цьому дослідники, які займалися аналізом отриманих знімків, не мали уявлення про те, знімки колін яких дівчат вони вивчають (здорових або хворих на анорексію). У результаті вивчення отриманих знімків з'ясувалося, що у дівчат, які страждають від анорексії, значно підвищений вміст жирової тканини, візуалізованої на знімках як жовтий кістковий мозок. Дані, отримані в ході аналізу знімків, підтверджують результати спостережень, проведених в лабораторних умовах з використанням мишей, у яких були клінічні ознаки анорексії.

Попередні дослідження показали, що гормональні зміни, які є звичайними при станах від недоїдання, - це фактор, який ініціює диференціацію мезенхімних стовбурових клітин кісткового мозку в адипоцити (клітини жирової тканини). При нормальних умовах дані стовбурові клітини диференціюються в остеобласти (клітини кісткової тканини). Таким чином, вченим вдалося отримати деякі дані, які можуть пояснити, чому в людей, які страждають від анорексії, підвищується ймовірність розвитку переломів, остеопорозу, і при цьому зменшується маса кістки.

«У дівчат з діагнозом анорексія формування кісткової тканини йде дуже повільно. Це серйозна проблема, оскільки багато хто з них ще підлітки, і вкрай важливо, щоб в підлітковому віці скелет формувався максимально правильно. Однак через гормональні зміни, викликані недоїданням, кістковий мозок припиняє продукцію клітин, необхідних для формування кісток»- говорить Катерина Гордон. Надалі пані Гордон планує з'ясувати, чому при недоїданні стовбурові клітини диференціюються не в остеобласти, а в адипоцити.

Більш докладний опис отриманих результатів досліджень опубліковано в лютневому номері видання «Journal of Bone and Mineral Research».

Джерело sci-lib.com


Інші новини розділу