Значна частина земної поверхні в майбутньому може перетворитися на пустелю Автор: Lesly · Опубліковано: 11.02.2010 17:01 · Розділ: Екологія

Більше однієї третини поверхні суші нашої планети (38 відсотків) зовсім скоро може перетворитися на пустелю. Про це йдеться в статті, опублікованій у науковому віснику International Journal of Life Cycle Assessment.

В результаті дослідження було встановлено, що вісім з п'ятнадцяти екорегіонів перебувають під загрозою дезертифікації, тобто перетворюються на пустелі. Зокрема, під загрозою опинилися прибережні райони, прерії, території Середземномор'я, савани, степи помірних широт, а також тропічні та субтропічні степи. Крім того, за прогнозами вчених, найближчими роками суттєво збільшаться площі вже існуючих пустель.

"Під найбільшим ризиком (7,6 балів по десятибальній шкалі) опинилися субтропічні широти різних континентів: Північної Африки, країн Близького Сходу, Австралії, Південно-Західного Китаю і західні території Південної Америки", - розповідає Монтсерат Нуньєс, дослідниця з Інституту агропродовольчих досліджень і технологій, що в Каталонії (Іспанія). Більшість з цих регіонів вже переживають масштабні засухи.

Іспанська річка Гвадалквівір скоро може зникнути з лиця Землі. Фото взято з сайту mongabay.com
Іспанська річка Гвадалквівір скоро може зникнути з лиця Землі. Фото взято з сайту mongabay.com

Інші території, хоча і не набрали такої кількості балів, проте також перебувають під значним ризиком. Так район Середземномор'я, тропічні та субтропічні степи набрали по 6,3 бала, у той час як прибережні райони і прерії - по 4 пункти.

"Нераціональне використання земельних угідь призводить до розорення ґрунтів. Якщо такі явища матимуть місце в засушливих та напівзасушливих регіонах, то це прямий шлях до зародження пустель, що, як відомо, є незворотнім процесом", - пояснює Нуньєс. До розорення ґрунтів призводить також і збільшення поголів’я худоби та нещадна вирубка лісу.

В своєму дослідженні науковці з Іспанії спробували здійснити комплексну оцінку наслідків діяльності людини, включаючи добування корисних копалин та лісозаготівельні роботи. У своїх висновках вони опиралися на чотири основні ознаки зародження пустель: засухи, ерозії, надмірна експлуатація водоносних горизонтів, а також ризик виникнення пожеж.

"Це дає можливість належним чином оцінити можливість зародження пустель внаслідок діяльності людини та порівняти наслідки одного і того ж виду діяльності в різних регіонах планети", - підсумувала Нуньєс.

Джерело: mongabay.com


Інші новини розділу