Встановлено вигляд стародавніх жителів Гренландії Автор: Lesly · Опубліковано: 11.02.2010 15:59 · Розділ: Цікаві факти

Група вчених з Європи, США, Китаю, Австралії і Росії провела аналіз зразків генетичного матеріалу представника гренландської культури Саккак, який помер близько 4 тисяч років тому. По пасму волосся дослідники змогли встановити зовнішній вигляд стародавньої людини.

Виявлене в Гренландії в 1986 році пасмо волосся давнього мешканця найбільшого острова було передане на зберігання в Музей природної історії в Данії. Через більш ніж двадцять років знахідка привернула увагу співробітника Університету Копенгагена Еске Віллерслева, який згодом очолив роботи по виділенню і секвенуванню ДНК.

Можливо саме так виглядали давні мешканці Гренландії. Фото взято з сайту compulenta.ru
Можливо саме так виглядали давні мешканці Гренландії. Фото взято з сайту compulenta.ru

Щоб розшифрувати послідовність вчені затратили всього два з половиною місяці і 500 тисяч доларів. В ході клопіткої роботи їм вдалося відновити 79% геному давньої людини та ідентифікувати більше 353 тисяч однонуклеотидних поліморфізмів. Варто зазначити, що 6,8% з цих змін у структурі ДНК виявилися невідомими.

Загалом, було встановлено, що чоловік, чиє волосся збереглося у вічній мерзлоті, був кремезної статури, смуглявим і з карими очима. Ймовірно, він був схильний до облисіння.

Наступним етапом дослідження стало порівняння отриманих даних з наявною інформацією про можливі варіанти генетичних послідовностей сучасних етнічних груп. В результаті чого було встановлено, що найближчими родичами давнього гренландця слід вважати чукчів Східного Сибіру.

На основі цього дослідники прийшли до висновку, що близько п'яти з половиною тисяч років тому представники культури Саккак перетнули Берингову протоку, рушили вздовж Північного полярного кола і приблизно чотири тисячі років тому осіли в західній Гренландії. Варто зазначити, що люди саккакской культури не є предками ні гренландських інуїтів, ні корінного населення Північної Америки, тому, найбільш імовірно, вони мігрували незалежно від інших груп.

У майбутньому вчені мають намір розшифрувати геном древньої людини, що проживала на території з помірним кліматом, де, як відомо, ДНК зберігається набагато гірше.

Джерело: compulenta.ru


Інші новини розділу