Деякі люди "запрограмовані" на передчасне старіння Автор: Lesly · Опубліковано: 08.02.2010 14:55 · Розділ: Цікаві факти

Група вчених з Великобританії та Нідерландів виявила зміни в генотипі людини, які відповідають за передчасне старіння. Вони переконані, що результати їхнього дослідження допоможуть зрозуміти природу вікових хвороб та матимуть важливе значення для онкології.

У ході дослідження науковці проаналізували понад 500 тис. генетичних відхилень від стандартного людського генома, в результаті чого було встановлено, що біологічний годинник з певними змінами в гені TERC спішить на три-чотири роки. "Результати дослідження свідчать проте, що деякі люди генетично запрограмовані старіти швидше ніж інші", - розповідає Тім Спектор, один з керівників наукової групи з Королівського коледжу в Лондоні.

Довжина теломер на кінцях хромосом (позначені білим) визначає вік клітин. Фото взято з сайту compulenta.ru
Довжина теломер на кінцях хромосом (позначені білим) визначає вік клітин. Фото взято з сайту compulenta.ru

Форми старіння дослідники розділили на дві групи. Одна з них – хронологічне старіння – визначається прожитими роками, тоді як друга форма – біологічне старіння – визначається віком клітин. "Науковці отримують все більше доказів того, що ризики виникнення таких вікових недуг як серцево-судинні захворювання та деякі види раку, більш пов’язані з біологічним, а не хронологічним віком", - зазначив один з учасників дослідницької групи Нілеш Самані, професор кардіології Лестерського університету (Великобританія).

До таких висновків науковці прийшли, вивчаючи теломери, свого роду "захисні ковпачки" на кінцях хромосом, довжина яких визначає вік клітин. Зношена або вкорочена теломера може спричинити передчасне старіння або розвиток ракових захворювань. Варто зазначити, що троє дослідників, які виявили теломеразу – фермент, що здатен запобігати зношенню теломер, за своє відкриття були удостоєні Нобелівської премії з медицини 2009 року.

Науці вже було відомо, що ген TERC, який регулює довжину теломер, відіграє ключову роль у процесах старіння і розвитку онкологічних захворювань. А тепер фахівці встановили конкретні варіанти гена, що відповідають за передчасне старіння і вкорочення теломер.

Джерело: reuters.com


Інші новини розділу