Вивчати склад атмосфери екзопланет можна із Землі Автор: Lesly · Опубліковано: 08.02.2010 12:46 · Розділ: Наука

Дослідники вперше провели вивчення атмосфери планет, що знаходяться за межами нашої Сонячної системи, використовуючи наземні телескопи. Експеримент переконливо демонструє, що вивчати екзопланети можна навіть з допомогою невеликих наземних обсерваторій, а використання найсучасніших телескопів може дозволити виявити небесні тіла, придатні для життя.

Вчені з Астрономічного інституту імені Макса Планка в Німеччині вивчали склад атмосфери газового гіганта, що знаходиться на відстані 63 світлових років від Сонячної системи, за допомогою невеликого наземного телескопа.

До цього часу дослідження атмосфери екзопланет проводилися за допомогою орбітальних телескопів, які фіксують спектри променів певної зірки, що відбиваються від планет. Однак, можливості космічних телескопів обмежуються розмірами, а також вартістю подібних апаратів.

HD189733b – це перша екзопланета, на якій було виявлено органічні молекули. Фото взято з сайту scitech.ac.uk
HD189733b – це перша екзопланета, на якій було виявлено органічні молекули. Фото взято з сайту scitech.ac.uk

В ході дослідження науковці використовували телескоп з розміром дзеркала 3 метри, встановлений на Гаваях ще 30 років тому. Він значно поступається за розмірами найбільшому сучасному телескопу, діаметр дзеркала якого складає більше 10 метрів.

Науковці направили його на планету, яка знаходиться, як вже зазначалося, на відстані 63 світлових років від Землі і яка раніше вже вивчалася за допомогою орбітального інфрачервоного телескопа "Спітцер".

На відміну від космічного колеги, телескоп на Гаваях характеризується великим робочим діапазоном, однак раніше використовувати його для вивчення екзопланет було практично неможливо через перешкоди, які створювала атмосфера Землі.

Щоб подолати ці труднощі, керівник проекту Марк Суейн з колегами склав алгоритм, який відділив всі інші перешкоди від світіння відбитого планетою HD189733b світла. В результаті було встановлено, що атмосфера досліджуваної планети багата метаном, який перебуває в особливому "флуоресцентному" стані та випускає електромагнітне випромінювання в ІЧ діапазоні. Такий стан газу свідчить про наявність в атмосфері певної активності, природу якої вченим ще належить встановити.

"З допомогою розробленої методики ми, в першу чергу, плануємо детальніше вивчити атмосферу HD189733b та інших екзопланет, щоб виявити молекули, які свідчать про можливість зародження життя на цих об’єктах", - розповідає Суейн.

Джерело: rin.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.