Розроблено технологію виробництва штучних аналогів бджолиного шовку Автор: Lesly · Опубліковано: 05.02.2010 08:47 · Розділ: Нові технології

Вченим з Державної організації наукових і промислових розробок Австралії вдалося створити нитки бджолиного шовку з суміші шовкових білків. Оримати ці білки вдалося з допомогою трансгенних технологій. А штучні нитки не менш міцні, ніж ті, що виробляються прядильними залозами бджіл.

З шовкових ниток личинки бджіл звивають кокон, перебуваючи в якому перетворюються на лялечку. Желеподібна речовина, яку продукують прядильні залози комахи, виходить надзвичайно тоненькою цівкою, а на повітрі зразу ж застигає, формуючи тонку, як павутина, нитку.

Личинки бджіл використовують шовк для виготовлення кокона
Личинки бджіл використовують шовк для виготовлення кокона

Австралійські дослідники, для отримання шовкових білків, використовували рекомбінантні клітини кишкової палички Escherichia coli. При створенні певних умов ці білки самостійно збираються в своєрідні структури, що нагадують нитки бджолиного шовку.

Варто зазначити, що до цього часу спеціалісти неодноразово докладали масу зусиль, щоб отримати нитки інших безхребетних тварин, застосовуючи трансгенні методи. Але, зважаючи на вкрай складну структуру «шовкових» генів в організмах комах, створити павутину без допомоги прядильних залоз було практично неможливо.

Однак, нещодавно було зроблене відкриття, яке суттєво полегшило вченим роботу над отриманням трансгенного шовку: австралійські ентомологи ідентифікували бджолині прядильні гени, встановивши, що вироблення шовку кодується чотирма маленькими та неповторним генами.

Дослідники вважають, що нитки трансгенної бджолиного шовку знайдуть широке застосування в сучасному світі. Їх можна буде використовувати для виготовлення міцних і водночас легких тканин для потреб військових, а також у медицині (наприклад, для ниток, які застосовуються при накладанні швів чи створення штучних сухожиль і зв'язок).

Джерело: compulenta.ru


Інші новини розділу

 • Цікаві факти про компресор

  Цікаві факти про компресор · Jane Holiday · 19.05.2017 12:02

  Компресор – це енергетична машина чи пристрій для підвищення тиску (стискання) та переміщення газоподібних речовин. «Батьком» компресора був насос, він винайдений тисячу років тому. Зараз вони використовуються в найрізноманітніших галузях промисловості.


 • Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії

  Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії · kseniya_www · 15.04.2017 21:14

  Канадська компанія Hydrostor розробила нову систему зберігання енергії на основі стисненого повітря, яка дешевша літій-іонних акумуляторних батарей, а також не використовує природний газ, як це роблять інші системи такого типу.


 • 2017: найочікуваніші гаджети

  2017: найочікуваніші гаджети · Anastasia · 16.01.2017 10:19

  Минулий рік не відзначився революційними новинками у сфері широкого вжитку. Прозорі чи гнучкі смартфони не з’явилися на ринку, а гаджети, які працюють за допомогою безпровідної зарядки акумулятора, без сумніву потрібно вдосконалювати. Також відкритим залишається питання про заряд звичних акумуляторів, які при інтенсивному використанні смартфону працюють не більше одного дня. До вашої уваги підбірка апаратів, які будуть конкурувати на ринку і зацікавлять суспільство у 2017.


 • Найкращі технологічні новинки 2016

  Найкращі технологічні новинки 2016 · Anastasia · 09.01.2017 13:35

  Минулий рік видався багатим на техно-новинки в сфері віртуальної реальності та використання дронів. Не менш важливим є представлення концепту «сонячного даху», що у майбутньому дасть можливість позбавитися електроенергії. Інтенсивність розвитку саме цих відгалужень зумовлена в першу чергу потребою людства у збереженні екологічної системи нашої планети.


 • Як вибрати праску?

  Як вибрати праску? · Anastasia · 04.01.2017 17:06

  Вдома ми користуємося багатьма гаджетами, які спрощують нам життя і допомагають виглядати на всі сто. Тому при виборі праски для домашнього вжитку ще в магазині слід звертати увагу на такі дрібниці як поверхня, якість ручки та допоміжні деталі. Далі декілька корисних порад, щоб обрати найоптимальніший варіант за співвідношенням ціна - якість.