Крізь непрозорі матеріали можлива передача зображень Автор: Andriy · Опубліковано: 04.02.2010 10:23 · Розділ: Нові технології

Існує декілька технологій, за допомогою яких можна "усунути" якусь перешкоду і подивитися, що знаходиться за нею. Згадати хоча б давно використовувані рентгенівські промені або ще не до кінця досліджені в плані потенціалу Т-промені, пов'язані з Терагерцевим діапазоном спектру. Якщо вести мову про "просвічування" в масштабі будівель, у цій галузі також є сучасні розробки на основі бездротових мереж і доповненої реальності. Проте всі ці варіанти передбачають стороннє джерело випромінювання певних хвиль. Досліджувана в паризькій Вищій школі промислової фізики та хімії (École Supérieure de Physique et de Chimie Industrielles) технологія дозволяє передати крізь непрозорі матеріали прості зображення в звичайному видимому діапазоні, і вона вже випробувана на покритому товстим шаром фарби склі.

Фото взято з сайту news.org.ua
Фото взято з сайту news.org.ua

Названі непрозорими об'єкти не завжди є в буквальному сенсі блокуючими світло. Деякі зовсім небагато, але пропускають промені. Вони настільки розсіюються при проходженні через матеріал, що розглянути що-небудь за ним практично нереально. Однак в 2007 році експерименти показали необгрунтованість такого категоричного твердження, а нещодавно фізик Сільвен Гіген (Sylvain Gigan) з колегами зміг реконструювати передане через перешкоду оптичне зображення. Учені добилися результату за допомогою "зворотного інжинірингу" процесу розсіювання в покритому фарбою склі. Розсіювання є складним явищем, але передбачуваним: та ж світлова хвиля буде завжди вести себе однаково. Здійснюваний певним об'єктом ефект на розсіяння світла відомий як матриця передачі (transmission matrix). "Якщо шар фарби є лабіринтом для світла, тоді можна уявити матрицю як його карту", - пояснює Гіген.

Дослідники створили матрицю передачі для пофарбованого скла шляхом його "обстрілу" слабким лазером більше 1000 разів, змінюючи форму променя просторовим світловим модулятором - тим же пристроєм, який використовується для контролю випромінювання відеопроектора. Цифрова камера реєструвала розсіяне світло на іншій стороні, потім проводилося порівняння знятого матеріалу і операцій з лазером. Це дозволило виміряти повну матрицю передачі фарби. Якщо на скло проектувалося просте зображення, неозброєне око бачило лише світлі плями. Але маючи матрицю, вчені змогли відновити з слабкого зашумленого світлового сліду початкове зображення. Причому, як стверджує Гіген, можна досягти швидкості обробки, що майже відповідна відео.

До практичного застосування технологія поки не готова. Тестове зображення являло собою 256-піксельну прямокутну сітку з кількома яскравими квадратами. За словами Гігена, якість зображень швидко знижується зі збільшенням кількості точок, оскільки відношення сигнал/шум також погіршується. Але потенціал для вдосконалення великий. Аллард Моск (Allard Mosk) з Університету Твенте (University of Twente) в Нідерландах, що в 2007 році фокусував світло через яєчну шкаралупу і зуби людини, говорить про початок довгого і захоплюючого шляху для технології. Результати з 256-піксельним зображенням повинні спонукати інші групи вчених спрямувати зусилля в ту ж область досліджень.

Джерело news.org.ua


Інші новини розділу

 • Цікаві факти про компресор

  Цікаві факти про компресор · Jane Holiday · 19.05.2017 12:02

  Компресор – це енергетична машина чи пристрій для підвищення тиску (стискання) та переміщення газоподібних речовин. «Батьком» компресора був насос, він винайдений тисячу років тому. Зараз вони використовуються в найрізноманітніших галузях промисловості.


 • Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії

  Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії · kseniya_www · 15.04.2017 21:14

  Канадська компанія Hydrostor розробила нову систему зберігання енергії на основі стисненого повітря, яка дешевша літій-іонних акумуляторних батарей, а також не використовує природний газ, як це роблять інші системи такого типу.


 • 2017: найочікуваніші гаджети

  2017: найочікуваніші гаджети · Anastasia · 16.01.2017 10:19

  Минулий рік не відзначився революційними новинками у сфері широкого вжитку. Прозорі чи гнучкі смартфони не з’явилися на ринку, а гаджети, які працюють за допомогою безпровідної зарядки акумулятора, без сумніву потрібно вдосконалювати. Також відкритим залишається питання про заряд звичних акумуляторів, які при інтенсивному використанні смартфону працюють не більше одного дня. До вашої уваги підбірка апаратів, які будуть конкурувати на ринку і зацікавлять суспільство у 2017.


 • Найкращі технологічні новинки 2016

  Найкращі технологічні новинки 2016 · Anastasia · 09.01.2017 13:35

  Минулий рік видався багатим на техно-новинки в сфері віртуальної реальності та використання дронів. Не менш важливим є представлення концепту «сонячного даху», що у майбутньому дасть можливість позбавитися електроенергії. Інтенсивність розвитку саме цих відгалужень зумовлена в першу чергу потребою людства у збереженні екологічної системи нашої планети.


 • Як вибрати праску?

  Як вибрати праску? · Anastasia · 04.01.2017 17:06

  Вдома ми користуємося багатьма гаджетами, які спрощують нам життя і допомагають виглядати на всі сто. Тому при виборі праски для домашнього вжитку ще в магазині слід звертати увагу на такі дрібниці як поверхня, якість ручки та допоміжні деталі. Далі декілька корисних порад, щоб обрати найоптимальніший варіант за співвідношенням ціна - якість.