"Мовчазні" риби виявилися доволі балакучими істотами Автор: Lesly · Опубліковано: 03.02.2010 16:11 · Розділ: Природа

Риби можуть спілкуватися між собою не тільки безшумно, заявляють дослідники з університету Відня (Австрія), які спостерігали поведінку популярних акваріумних риб, сомів Synodontis schoutedeni.

Вальтер Лехнер і його колеги встановили, що ці риби здатні спілкуватися між собою за допомогою скрипучих звуків, які виникають, коли соми труть шипами грудних плавців борозенки на боках.

До цього вважалося, що молоді особини сомів мають недорозвинені слухові органи і, відповідно, не чують "крики" дорослих. Тепер їх помістили в спеціальні, об’єднані між собою контейнери та звуконепроникну кімнату. Завдяки цьому науковці змогли зафіксувати всі звуки, які видавалися рибами, а також зрозуміти, як ці шуми сприймаються іншими особинами.

Соми здатні спілкуватися між собою за допомогою скрипучих звуків
Соми здатні спілкуватися між собою за допомогою скрипучих звуків

У результаті експерименту було встановлено, що слухова чутливість сомів змінюється з віком. Так, наприклад, молоді S. schoutedeni краще чують високочастотні звуки. Цікаво зазначити, що у золотих рибок і смугастих даніо, недалеких родичів сомів, таких змін не спостерігається.

Мальки здатні спілкуватися між собою тільки на незначних відстанях, а підростаючи, вони вчаться скрипіти довше і голосніше. "Чим більша риба, тим краще вона ці звуки чує", - розповідає Лехнер у прес-релізі університету. Однак, встановити для чого сомам видавати скрипучі звуки біологам не вдалося. Вони припускають, що таким чином риби попереджають про небезпеку, або приваблюють самок.

Раніше дослідники встановили, що осетри "розмовляють" за допомогою стрибків, молодняк риб-кардиналів і риб-ластівок на слух знаходить дорогу додому, голкопуз може видавати до 6 тис. каркаючих звуків за годину, а риба-мічман постійно намагається сама себе передзижчати. Все ще раз доводить, що риби не такі мовчазні, як прийнято вважати. А деякі вчені навіть висловлюють припущення, що саме з мови риб розвинулася людська мова.

Джерело: membrana.ru


Інші новини розділу