Стовбурові клітини не стали панацеєю від раку Автор: Lesly · Опубліковано: 01.02.2010 17:41 · Розділ: Наука

Для лікування лейкемії, ракового захворювання крові, застосування стовбурових клітин виявилося не більш ефективним ніж традиційна пересадка кісткового мозку. До таких висновків прийшла Міжнародна група дослідників, що спостерігала за долею 329 пацієнтів, прооперованих в кінці 90-х років. Метою дослідження було встановити, який метод лікування – пересадка стовбурових клітин чи пересадка кісткового мозку – більш ефективний.

Це питання неодноразово ставили собі медики по всьому світу і раніше. Зокрема, було встановлено, що при пересадці стовбурових клітин, пацієнти швидше відновлювалися в лікарні, а також рідше спостерігалося повернення недуги в порівнянні з традиційними методами лікування. Однак, за хворими спостерігали не більше 3-4 років, можливо саме тому не було зроблено остаточних висновків.

Стовбурові клітини довели свою ефективність, хоча і не стали панацеєю. Фото взято з сайту gzt.ru
Стовбурові клітини довели свою ефективність, хоча і не стали панацеєю. Фото взято з сайту gzt.ru

Тепер дослідники орієнтувалися на інший критерій успішності – пацієнт повинен залишатися при житті 10 років після проведення операції. Незважаючи на те, що обраний критерій дослідження досить простий, тут також були певні труднощі. Наприклад, якщо пацієнт помер раніше, необхідно було проаналізувати причину смерті. Зрозуміло, що якщо людина загинула невдовзі після операції в результаті автокатастрофи, це не має нічого спільного з ефективністю обраного методу лікування.

В підсумку, результати дослідження виявилися наступними: серед пацієнтів, яким пересадили стовбурові клітини, в живих залишилося 56,5%. Трохи нижчим цей відсоток виявився серед тих, кому пересадили кістковий мозок, - 49,1%.

При цьому, у ймовірності повторного розвитку захворювання велику роль відігравав початковий діагноз. Так, 28,3% пацієнтів з гострою лімфобластною лейкемію, яка має кілька різновидів, мали шанси вижити при пересадці кісткового мозку, тоді як після пересадки стовбурових клітин вижили тільки 13%. Ці дані виявилися найбільш істотним доказом того, що лікування методом пересадки стовбурових клітин менш ефективне в порівнянні з традиційним лікуванням.

А при гострій мієлоїдній лейкемії ймовірність прожити 10 років без рецидиву хвороби склала 62,3% проти 47,1%, тоді як при хронічній мієлоїдній лейкемії застосування стовбурових клітин виявилося навіть дещо ефективнішим: 48,5% проти 40,2%.

Однак, онкологи стверджують, що всі наведені цифри досить умовні, а результати перш за все свідчать про приблизно однакову ефективність обох методів. Стовбурові клітини довели свою ефективність, хоча і не стали панацеєю, як це припускалося раніше.

Джерело: thelancet.com


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.