Фігові дерева мстять недбайливим осам Автор: Вікторія · Опубліковано: 30.01.2010 14:51 · Розділ: Природа

Фігові дерева і фігові оси співіснують разом і допомагають один одному. Оси відкладають яйця в плодах дерева і, "зобов'язуються" запилювати його. Але, якщо оси не виконують "свою частину контракту" дерева мстять. Фігові плоди з личинками ос безжально скидаються на землю. Зрозуміло, що личинки гинуть.

Результати дослідження вчених з Корнельського університету та Смітсонівського тропічного дослідного інституту дозволяють припустити, що в природі діють ті ж закони, що і серед людей: якщо одна сторона не виконує зобов'язання, друга має право застосувати санкції.

«Ми хочемо з'ясувати, які сили підтримують мутуалізм між фіговими деревами і їх запилювачами протягом 80 млн. років, - сказала провідний дослідник, аспірант Шарлотта Яндера. - Чому осам не вдається обдурити дерева?».

Для з'ясування обставин вчені звернулися до еволюції. Понад 700 видів фігових дерев і їх запилювачів-ос розвивалися одночасно і паралельно, причому всі вони відрізняються один від одного. Так, деякі оси пасивно переносять пилок на своєму тільці, у той час як інші збирають її в спеціальні мішечки.

Фігові плоди з личинками ос. Фото взято з сайту blogspot.com
Фігові плоди з личинками ос. Фото взято з сайту blogspot.com

Дослідники виявили, що перші зазвичай ніколи не порушували негласної угоди з фіговими деревами. Другі ж, яким для збору пилку необхідно прикладати зусилля, іноді намагалися хитрувати. До чого це призводило, уже зазначалося вище. Також з'ясувалося, що чим рідше фігові дерева застосовували "санкції" до недбайливих ос, тим більше випадків обману виявлялося. Можна сказати, що дерева самі потурали шахрайству.

«Жорсткі санкції виявилися невід'ємною складовою мутуалізму, - сказала Яндера. - Такі ж відносити можна помітити як серед соціальних комах, таких як мурашки, так і серед нас, людей».

Оси також здатні впізнавати один одного «по обличчю» і пам'ятати про "домовленості" з конкретними особинами навіть через тиждень. Вважалося, що комахи, які живуть колоніями, такі як оси, бджоли і мурахи, не можуть розрізняти один одного.

Джерело 7info.ru


Інші новини розділу