Чому дівчатка бояться математики? Автор: Вікторія · Опубліковано: 29.01.2010 15:41 · Розділ: Цікаві факти

Страх перед математикою і низька успішність з цього предмету у дівчаток, є результатом засвоєння ними стереотипу про те, що математика - це суто чоловіча справа, який поширюється молодими вчительками початкової школи.

До такого висновку прийшла група вчених під керівництвом професора Сіан Бейлок з Чиказького університету, яка провела багаторічні спостереження за молодими вчительками початкових класів, що працюють в школах невеликих міст, і їхніми підопічними.

У дослідженні брали участь17 вчителів початкових класів, а також 52 хлопчика і 65 дівчаток з числа їхніх учнів. Науковці відзначили, що успішність хлопчиків з математики не залежала від ставлення їх вчительки до предмета, тоді як на відношення дівчаток до математики та їхню успішність часто впливав страх, який відчувала вчителька перед цим складним для розуміння предметом.

«Якщо вчителька початкових класів відчуває страх перед математикою, це змушує дівчаток з числа її учениць прийняти на озброєння стереотип, що вони ніколи не будуть розбиратися в математиці так само добре, як хлопчики. В результаті, це суттєво позначається на їхній успішності», - сказала Бейлок.

Для того, щоб виявити цей взаємозв'язок, вчені спершу вивчали особисте ставлення вчителів до математики, після чого визначили якість математичних знань у їхніх учнів, а також наявність гендерних стереотипів про цей предмет на початку і в кінці навчального року.

Дослідники знайомили учнів з історіями про хлопчиків і дівчаток, які однаково добре вміли читати і рахувати, після чого просили підопічних намалювати малюнки, на яких був би зображений учень, що добре встигає з математики або володіє хорошими здібностями до читання.

Іноді дівчата думають, що математика - це чоловіча справа. Фото взято з сайту sch166.edusite.ru
Іноді дівчата думають, що математика - це чоловіча справа. Фото взято з сайту sch166.edusite.ru

У результаті такого тестування вчені встановили, що до закінчення року учениці, які не мали спочатку ніяких забобонів щодо математики, набували під впливом вчительок, відчуття страху перед математикою, впевненість у тому, що хлопчики мають здібності до математики, тоді як дівчатка - здібності до читання. Засвоєння цього стереотипу призводило до того, що дівчатка до кінця року демонстрували більш низькі результати з математики, ніж хлопчики та їхні ровесниці, які не піддавалися впливу стереотипу.

Автори дослідження вважають, що й інші стереотипи початкової школи більшою мірою впливають на дівчат, оскільки переважна більшість викладачів початкової школи - жінки. Вчені вважають, що їхнє дослідження демонструє необхідність зміни програми підготовки вчителів молодших класів у США.

Джерело focus.ua


Інші новини розділу