Науковці встановили, яким було забарвлення динозаврів крейдового періоду Автор: Вікторія · Опубліковано: 29.01.2010 11:34 · Розділ: Наука

Група палеонтологів з Китаю і Великобританії реконструювала забарвлення двох видів динозаврів крейдового періоду, які мали примітивне оперення.

Останки динозаврів і зразки пір'я, вік яких перевищує 100 млн. років, були доставлені з Китаю. Досліджуючи знахідки, вчені виявили два види меланосом (органел, що містять пігменти): еумеланосоми і феомеланосоми. Перші мають витягнуту форму і відповідають за чорний колір, другі - сферичні - надають рудого забарвлення.

Феомеланосоми (внизу праворуч), виявлені при дослідженні останків Sinosauropteryx. Фото взято з сайту nature.com
Феомеланосоми (внизу праворуч), виявлені при дослідженні останків Sinosauropteryx. Фото взято з сайту nature.com

Обидва види вивчених «оперених» динозаврів відносяться до тероподів. В одного з них, що зветься Sinosauropteryx, на хвості, як з'ясувалося, були світлі й темні смужки, причому пера на темних ділянках містили феомеланосоми і мали червонувато-коричневий колір, а світлі ділянки, найімовірніше, залишалися білими. Інший дрібний динозавр, Sinornithosaurus, міг похвалитися пір'ям більш складного забарвлення з ділянками чорного і рудувато-коричневого кольору.

«Ми не знаємо, що все це повинно було означати, - підсумовує провідний автор роботи, Майкл Бентон з Брістольського університету. - Але просто так смужки на хвості у тварини не з'являються».

Дослідникам також вдалося виявити меланосоми стародавнього птаха Confuciusornis.

Деякі вчені, сумнівалися в тому, що ниткоподібні структури, які знаходять при дослідженні останків Sinosauropteryx і низки інших динозаврів, дійсно можна вважати пір'ям, і називають згадані структури шматочками сполучної тканини. Однак, отримані результати доводять першу точку зору: у сучасних птахів, предками яких були тероподні динозаври, меланосоми містяться не в сполучній тканини, а в пір'ї.

За своїм прямим призначенням, тобто для польотів, таке примітивне пір'я використовуватися не могло і служило, швидше за все, для демонстрації, вважають науковці.

Джерело bristol.ac.uk


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.