Клітини сполучної тканини можна перетворити на нейрони Автор: Вікторія · Опубліковано: 28.01.2010 15:39 · Розділ: Наука

Біологи з Медичної школи Стенфордського університету (США) зуміли отримати повнофункціональні нейрони з фібробластів миші, минаючи проміжний етап перетворення в плюріпотентні стовбурові клітини.

Перші повідомлення про створення «індукованих» плюріпотентних стовбурових клітин (ІПСК) датуються 2007 роком. У тих експериментах використовувалися клітини шкіри людини і чотири фактори транскрипції. Вже через рік було доведено, що для перетворення одного типу клітин підшлункової залози мишей в іншій досить усього трьох факторів транскрипції.

Фібробласт миші. Фото взято з сайту compulenta.ru
Фібробласт миші. Фото взято з сайту compulenta.ru

Останній результат змусив авторів задуматися над тим, як виключити проміжну стадію ІПСК. До початку дослідів вони склали список з 19 генів, що потенційно здатні перетворити клітини в нейрони, після чого, використовуючи лентивірус, доставили ці гени в клітини шкіри ембріонів мишей. Через 32 дні певний відсоток клітин почав нагадувати нейрони і експресувати відповідні протеїни.

Потім вчені почали послідовно скорочувати список необхідних генів, - в його фінальному варіанті залишилося всього три позиції: Ascl1, Brn2 і Myt1l. Тестування методики на фібробластах дорослих мишей показало, що менш ніж за тиждень близько 20% всіх клітин перетворюються на нейрони, які можуть виконувати всі функції «звичайних»: експресувати специфічні білки, генерувати потенціал дії, формувати синапси. Перехід в стан ІПСК займає набагато більше часу, причому плюріпотентними стають менше двох відсотків вихідних клітин.

«Довести це буде складно, але стадія ІПСК більше не здається мені результатом «зворотного розвитку» клітини і повернення її в початковий стан недиференційованої, - говорить учасник дослідження Маріус Верніг (Marius Wernig). - Скоріше це наслідок такого ж прямого перетворення, як і в наших дослідах».

Джерело compulenta.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.