Розміри крил метеликів залежать від способу життя Автор: Lesly · Опубліковано: 28.01.2010 09:27 · Розділ: Природа

Крила та тіла метеликів, які подорожують на значні відстані виростають більшими, виявили дослідники з Університету Джорджії (США). А метелики, які не змушені мігрувати, рятуючись від холодів залишаються на 20% меншими від своїх родичів.

Метелик монарх двічі на рік долає найдовшу з усіх комах відстань, добираючись до місць зимівлі. Щороку він пролітає до 4 тис. км, "курсуючи" за маршрутом Північна Америка або Канада – Мексика.

Монархи двічі на рік долають найдовшу з усіх комах відстань, добираючись до місць зимівлі
Монархи двічі на рік долають найдовшу з усіх комах відстань, добираючись до місць зимівлі

В ході дослідження вчені виявили, що метелики в межах одного виду можуть розвивати різну форму крил, в залежності від способу життя. "Ми були вражені тим, що середній розмір крил у мігруючих та немігруючих монархів настільки сильно відрізнявся", - розповідає професор Соня Альтізер.

"Більшості людей монархи знайомі по неймовірній подорожі, в ході якої вони перетинають Сполучені Штати, але часто вони навіть не здогадуються, що ці метелики також населяють тропічні місця, такі як Центральна Америка, Карибські острови й острови Тихого океану, де вони можуть жити цілий рік", - пояснює професор Альтізер.

Щоб вивчити відмінності в будові "кочових" та "осілих" метеликів, науковці використовували передову фототехніку. По отриманих знімках вдалося навіть точно виміряти площу поверхні кожного крила. Таким чином було встановлено, що крила монархів Північної Америки на 20% перевищують розміри крил свої родичів з Пуерто-Ріко.

Надвеликі розміри допомагають метеликам впоратися з труднощами далеких польотів
Надвеликі розміри допомагають метеликам впоратися з труднощами далеких польотів

А лабораторне дослідження метеликів з різних популяцій показало, що великі крила передаються метеликам по спадковості, а не розвиваються протягом життя, як відповідь на необхідність пристосовуватись до умов проживання. "Це ще один аргумент на користь того, що відмінності між популяціями диких монархів обумовлені еволюцією", - говорить професор Альтізер.

Тепер науковці планують встановити, як саме різні розміри крил впливають на льотно-технічні характеристики (такі як швидкість, витривалість) мігруючих монархів.

А нещодавно було встановлено, що метелики, звершуючи далекі перельоти, орієнтуються в просторі за допомогою молекулярного "GPS-навігатора", що міститься в їхніх антенах.

Джерело: exfn.com


Інші новини розділу