Тромбоцити здатні розмножуватися шляхом поділу Автор: Вікторія · Опубліковано: 28.01.2010 12:34 · Розділ: Медицина

Дослідники з'ясували, що тромбоцити здатні розмножуватися. Відкриття було зроблено міжнародною групою вчених під керівництвом Ендрю Вейріча (Andrew S. Weyrich) з Університету Юти (США).

Тромбоцити являють собою плоскі безбарвні тільця неправильної форми, які циркулюють в крові та забезпечують її згортання. Вони утворюються з фрагментів цитоплазми величезних клітин кісткового мозку (мегакаріоцитів). Оскільки тромбоцити не мають ядра, вчені довгий час вважали, що вони не здатні розмножуватися.

Однак дослідницька група Вейріча з'ясувала, що розмноження тромбоцитів відрізняється від процесу ділення клітин, які мають ядро. Провівши ряд експериментів, вони виявили, що тромбоцити розмножуються шляхом подовження своїх частин і формування ланцюжків, що нагадують намисто. Нові структури, для утворення яких не потрібна наявність клітинного ядра, можуть містити два і більше тромбоцитів.

Тромбоцити в крові (виділені жовтим кольором). Фото взято з сайту medportal.ru
Тромбоцити в крові (виділені жовтим кольором). Фото взято з сайту medportal.ru

Вивчивши отримані таким чином тромбоцити, дослідники встановили, що вони не відрізняються від своїх попередників, як за структурою, так і з функціональною активністю.

Крім того, вчені спостерігали процеси утворення ланцюжків тромбоцитів у препаратах крові, приготованих для переливання. Тромбоцити зберігали здатність розмножуватися протягом п'яти днів після забору крові у донора.

Вейріч зазначив, що в ході подальших досліджень вчені мають намір встановити точний механізм розмноження тромбоцитів, а також з'ясувати, чи відрізняються їхні "нащадки" від тромбоцитів, що утворилися в кістковому мозку. За словами дослідників, це відкриття має величезне значення для трансфузіології, а також вивчення захворювань системи згортання крові.

Джерело medportal.ru


Інші новини розділу