Керування автомобілем не дає можливості чітко висловити свою думку Автор: Вікторія · Опубліковано: 27.01.2010 13:32 · Розділ: Цікаві факти

Розмови під час руху за кермом автомобіля - чи по телефону, чи з пасажиром - обмежують здатність водія користуватися мовою, тобто говорити "по-людськи", а також сприймати, осмислювати і запам'ятовувати сказане і почуте. До такого висновку прийшли американські психолінгвісти під керівництвом професора Гері Дела з університету Іллінойса.

Про те, що балачки за кермом заважають вести машину, добре відомо. А Дел і його колеги вирішили довести, що керування транспортом так само перешкоджає нормально висловлюватись: "Можна подумати, що говорити і розуміти мову дуже легко. Але це не правда. Діяльність, що вимагає концентрації уваги не повинна конкурувати з іншими завданнями, такими як водіння автомобіля", -- переконаний професор.

В експерименті взяли участь 96 пар "водій - співрозмовник". Досліди проводилися на автомобільному симуляторі. Добровольці повинні були в навушниках прослухати короткі історії, яких вони ніколи не чули раніше, а потім з максимально можливою точністю переказати їх своїм партнерам, перебуваючи поруч з ними на сидінні або говорячи по телефону з іншого приміщення.

Тренажер ISL Driving Simulator являє собою стаціонарний автомобіль марки Saturn, який дає можливість здійснювати віртуальні поїздки, спостерігаючи за тим, що відбувається навколо машини на трьох екранах. Фото взято з сайту membrana.ru
Тренажер ISL Driving Simulator являє собою стаціонарний автомобіль марки Saturn, який дає можливість здійснювати віртуальні поїздки, спостерігаючи за тим, що відбувається навколо машини на трьох екранах. Фото взято з сайту membrana.ru

Після тестів на симуляторі учасників експерименту попросили згадати почуті історії. Виявилося, що якщо добровольці сиділи в "нерухомій" машині, вони справлялися з переказом приблизно однаково добре. Але як тільки віртуальний автомобіль починав "їхати" і дорожня обстановка ускладнювалася, наприклад потрібно було подолати перехрестя, водії зазнавали поразки. У середньому вони згадали на 20% менше інформації, ніж їм було розказано.

"Це дослідження переконливо демонструє, що коли ви за кермом, ваші ораторські здібності здають позиції, - вважає психолог Артур Крамер, який допомагав колегам у даній роботі. - Втім, якщо розмова дійсно важлива, водій, ймовірно, зосередиться на бесіді, при цьому якість керування буде страждати", - зауважує Дел.

"Управління машиною негативно вплинуло на здатність переказати історію, а також процеси її осмислення та кодування в довготривалій пам'яті", - прокоментували психолінгвісти.

Джерело membrana.ru


Інші новини розділу