В майбутньому роль датчиків виконуватимуть мікроорганізми Автор: Вікторія · Опубліковано: 28.01.2010 10:31 · Розділ: Наука

Вчені з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго, що створили в позаминулому році унікальний "генетичний годинник", повідомляють про нову розробку в цій сфері. Тепер бактерії можуть діяти як єдиний сенсорний датчик, спілкуючись між собою за допомогою обміну молекулами.

Попередній експеримент команди - бактеріальний "генетичний годиннник", вразив наукове співтовариство вельми незвичайним способом відліку часу, - всередині бактерій E. coli через певні проміжки часу "включалися" флуоресцентні білки. Крім того, по реакції клітин можна було визначити присутність у розчині певної речовини або зміну температури середовища.

Тепер же американці створили бактеріальний датчик наступного покоління. Принцип роботи новинки аналогічний попередньому винаходу, однак тепер, завдяки взаємодії всіх клітин за принципом ланцюгової реакції, чутливість колонії в цілому виявляється набагато вищою.

а) - схема осцилятора з подвійним зворотним звязком (вже відомийгенетичний
а) - схема осцилятора з подвійним зворотним звязком (вже відомийгенетичний

Дослідники побудували пристрій для спостереження за колоніями в двох різних масштабах - мікрометровому і міліметровому. У першому випадку клітини синхронно видають спалах з періодом від 50 до 90 хвилин (інтервал спалахів можна регулювати).

У більшому масштабі час поширення хімічного сигналу між членами бактеріальної спільноти стає куди більш важливим, дозволяючи дослідникам візуально спостерігати хвилі світла, що проходять через колонію. На відео можна переглянути, як цей процес виглядає в динаміці.

Дана система - це перший синхронізований генетичний осцилятор. Цей інструмент може виявитися наріжним каменем для синтетичної біології, гілки генетичної інженерії, яка намагається створити мікроорганізми, призначені для виконання корисних функцій.

Американці висловлюють припущення, що синхронізований генетичний годинник може бути першим кроком до використання мікробів як мікроскопічних біосенсорів, налаштованих на виявлення токсинів або як клітинних систем доставки ліків, спрямованих на викид хімічних речовин в організм через запрограмовані інтервали часу.

Джерело sciencedaily.com


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.