За останні 2,5 тисячі років рівень моря неодноразово змінювався Автор: Вікторія · Опубліковано: 27.01.2010 14:35 · Розділ: Екологія

Вчені з Університету Хайфи (Ізраїль) переглянули наявні дані й зробили висновок, що зростання рівня моря, яке спостерігається в даний час ще рано називати сталою тенденцією.

Підйом рівня моря вважається серйозною проблемою, спільною для всього людства, найбільш очевидними його наслідками стануть затоплення прибережних областей та засолення грунтових вод.

За словами провідного керівника дослідження, Доріт Сіван, причини коливань рівня моря можна розділити на глобальні (зміни об'єму води в океані, пов'язані з потеплінням чи похолоданням і відповідною варіацією загальної маси льодових щитів), регіональні (вертикальне переміщення земної поверхні, викликане тиском льоду ) та місцеві (тектонічна активність).

Узбережжя Середземного моря розташовується на значній відстані від льодовиків і досить стабільне в тектонічному плані, а значить, зміни рівня моря в Ізраїлі повинні мати глобальні причини.

Дослідники провели аналіз вже наявних праць з археологічної тематики і відібрали ті, в яких було наведене точне і достовірне датування. Спочатку вчені розглянули знахідки, зроблені в місті Ако, які відносяться до епохи хрестових походів (близько 800 років тому), з'ясувалося, що у вказаний період рівень моря опускався на 50-90 см нижче сучасного значення. Ці дані були підтверджені під час розкопок в містах Кесарія і Атліт.

Руїни палацу тамплієрів у Ако. Фото взято з сайту newmedia-eng.haifa.ac.il
Руїни палацу тамплієрів у Ако. Фото взято з сайту newmedia-eng.haifa.ac.il

Потім автори приступили до вивчення більш давніх свідчень. Виявилося, що в період еллінізму (323-30 роки до н. е.) рівень моря поступався нинішньому на цілих 1,6 метра, а в римську епоху (до 455 року н. е.) - практично зрівнявся з теперішнім. При цьому на початку XVIII століття рівень моря відставав від поточного всього на 25 см.

«Відомо, що в останньому столітті рівень моря в Ізраїлі змінювався дуже помітно: різниця між мінімальним і максимальним значеннями становить майже 19 см, - підсумовує Сіван. - За 50 років він зріс на 5,5 см, хоча, бувало, набирав і по 10 см за десятиліття. Але всі ці зміни нічого не говорять про глобальну динаміку. Те, що так дивує та непокоїть нас зараз, вже неодноразово спостерігалося в останні дві з половиною тисячі років».

Джерело newmedia-eng.haifa.ac.il


Інші новини розділу