Споріднені планети можуть суттєво відрізнятися за будовою Автор: Вікторія · Опубліковано: 27.01.2010 12:31 · Розділ: Наука

З того часу, як 30 років тому були отримані знімки з зонда Voyager, вчений світ губився в здогадах, чому будова споріднених супутників Юпітера, Ганімеда і Калісто, так відрізняється. Річ в тім, що дві планети дуже схожі за розмірами та хімічним складом, однак, помітно різняться за зовнішнім виглядом та внутрішньою будовою.

Тепер фахівці Південно-західного дослідницького інституту в Техасі готові відповісти на це питання.

Створена ними комп'ютерна модель, що враховує плавлення льоду в результаті кометних бомбардувань та відтворює формування ядра, показала, що еволюційні шляхи Ганімеда і Калісто розійшлися приблизно 3,8 мільярда років тому, в епоху так званого пізнього важкого бомбардування.

Структура Ганімеда (верхній ряд) і Каллісто (нижній ряд). У лівій колонці показана щільність на поверхні (г/см3) в залежності від широти і довжини, в правій - вид у розрізі (шкали в км). Чорним позначений чистий камінь, синім - змішані камяні породи і лід, білим - чистий лід. Фото взято з сайту physorg.com
Структура Ганімеда (верхній ряд) і Каллісто (нижній ряд). У лівій колонці показана щільність на поверхні (г/см3) в залежності від широти і довжини, в правій - вид у розрізі (шкали в км). Чорним позначений чистий камінь, синім - змішані камяні породи і лід, білим - чистий лід. Фото взято з сайту physorg.com

Історично склалося так, що потужна гравітація Юпітера зосередила кометні удари на Ганімеді і Калісто. Кожен такий вплив створював своєрідний "басейн", в результаті чого перемішані крижані і кам'яні шари розділялися - більш тверді породи опускалися нижче до центру супутника, а лід піднімався нагору.

Оскільки Ганімед знаходиться ближче до Юпітера, він одержував у два рази більше ударів від комет, які до того ж рухалися швидше, ніж ті, що влучили в Калісто. У результаті, у Ганімеда практично завершилося формування кам'янистого ядро (оскільки воно частіше розплавлялося під дією зовнішніх чинників), натомість, в "інтер'єрі" Калісто більшу частину займає суміш льоду й каменю.

Дослідження американців проливає світло на "дихотомію Ганімеда-Калісто" - проблему, що стала за 30 років класичною для порівняльної планетології.

Джерело physorg.com


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.