Розвиток здатності до польоту у стародавніх тварин починався з планерувальних спусків Автор: Вікторія · Опубліковано: 27.01.2010 10:27 · Розділ: Наука

Дослідники з Канзаського (США) і Північно-Східного (Китай) університетів створили кілька моделей «чотирикрилого динозавра» мікрораптора і експериментально довели, що ця тварина могла здійснювати політ з дерева на дерево, розправивши крила.

Питання про те, як проходила еволюція польоту, давно обговорюється палеонтологами. Багато хто вважає, що попередники птахів переміщалися по землі, а з часом почали робити все більш затяжні стрибки, допомагаючи собі крилами, що поступово розвивалися. На думку інших вчених, здатність до польоту розвивалася у тварин, які жили на деревах і робили планерувальні спуски.

В останні роки в дослідженнях, присвячених цьому питанню, активно використовувалися математичні розрахунки та комп'ютерне моделювання. Однак цього разу, автори вирішили вчинити простіше і побудувати справжню модель малого дромеозавра мікрораптора (Microraptor gui), яку можна тестувати в природних умовах.

Microraptor gui. Фото взято з сайту dinoweb.narod.ru
Microraptor gui. Фото взято з сайту dinoweb.narod.ru

Звіряючись із чудово збереженими останками динозавра, знайденими в 2003 році в Китаї, вони сконструювали скелет моделі, обліпили його глиною та покрили зверху пір'ям фазана, обрізаним таким чином, щоб відповідати наявним відбитками. Цей зразок використовувався для отримання пінополіуретанових «мікрорапторів», яких дослідники запускали з різної висоти і вимірювали швидкість, дальність і кут планерування.

Як з'ясувалося, у положенні з розправленими крилами модель демонструє прекрасні якості польоту, випереджаючи за своїми можливостями сучасних шерстокрилів. Вчені розглянули й інший можливий варіант, у якому мікрораптор приймає вертикальне положення, а одна пара крил розташовується під іншою, як у біплана. Ця модель також літала досить успішно, але для її центрування потрібно було непропорційно збільшувати масу голови.

«Отже, ніяких перешкод до польоту ми не виявили, - підсумовує учасник дослідження Девід Бернем. - Якщо хтось вважає, що мікрораптор легко пересувався по землі, йому доведеться довести це. Все просто: потрібно зробити модель, поставити її на бігову доріжку і показати, як вона переміщається, коли на її задніх кінцівках знаходяться довгі [18 см] махові пера».

Модель мікрораптора з прикріпленим пірям фазана. Фото взято з сайту compulenta.ru
Модель мікрораптора з прикріпленим пірям фазана. Фото взято з сайту compulenta.ru

Палеонтолог з Університету Техасу, що Остіні, Джулія Кларк, яка не брала участі в роботі, погоджується з колегою в тому, що моделі можуть бути дуже корисні, але зазначає, що дослідники, мабуть, трохи захопилися і забули про анатомію, розглядаючи можливі положення тіла мікрораптора в польоті.

Джерело a42.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.