Люди епохи неоліту вміли проводити ампутації Автор: Lesly · Опубліковано: 26.01.2010 17:45 · Розділ: Цікаві факти

Співробітники Національного інституту превентивних археологічних досліджень (Франція) виявили свідчення того, що стародавні люди, які жили в епоху неоліту, вміли робити хірургічні операції - наприклад, ампутувати кінцівки. До цих пір вважалося, що вони могли виконувати тільки трепанацію черепа.

Скам'янілі останки чоловіка з ампутованим передпліччям були знайдені при розкопках неподалік від Парижу. Знахідка підтвердила, що досить високі знаннями про медицину стародавні мали ще в 4900-х роках до нашої ери.

Плечова кістка пацієнта хірургів неоліту. Фото взято з сайту compulenta.ru
Плечова кістка пацієнта хірургів неоліту. Фото взято з сайту compulenta.ru

«Хірурги» нового кам'яного віку використовували для ампутації лівої руки літнього пацієнта загострений шматок кремнію. Цікаво, що перед операцією хворому було проведено знеболювання (швидше за все, галюциногенним дурманом), а після ампутації рана була ретельно оброблена відваром або соком якихось трав, щоб уникнути інфекції. Сама плечова кістка була відрізана вище голівки суглобового кінця дуже рівно.

Пацієнт стародавніх хірургів жив у період культури лінійно-стрічкової кераміки, коли європейські мисливці-збирачі почали займатися землеробством, розведенням худоби та гончарним справою. На думку вчених, чоловік займав високе положення в суспільстві: його могила становить в довжину майже два метри, поруч з кістяком лежать сокира з кристалічного сланцю, кирка з кремнію і останки молодої тварини. Все це свідчить про статус покійного.

Чоловік, імовірно, був воїном, пошкодив руку в бою, при падінні - або ж в результаті нападу тварини. Операцію він переніс добре, і культя зажила. І хоча пацієнт страждав остеоартритом, він прожив після ампутації ще кілька місяців або навіть років, зберігши високе суспільне становище, незважаючи на інвалідність.

Джерело compulenta.ru


Інші новини розділу