Рентгенівське випромінювання може викликати кристалізацію Автор: Lesly · Опубліковано: 26.01.2010 09:27 · Розділ: Наука

Фахівці з Північно-Західного університету (США) вперше спостерігали утворення кристалів в розчині заряджених пептидних нановолокон, розміщеному під синхротроном рентгенівського випромінювання.

Формування кристалів зазвичай пов'язане з тяжінням атомів або молекул один до одного, а тому результати спостережень стали сюрпризом і для самих дослідників. «Такого ми не очікували, - зізнається керівник проекту, Семюел Стап. - Заряджені волокна повинні відштовхуватися один від одного, і ніхто не міг навіть припустити, що вони здатні утворити кристал».

Структура пептиду і нановолокон. Фото взято з сайту mysciencestyle.com
Структура пептиду і нановолокон. Фото взято з сайту mysciencestyle.com

Відкриття було зроблено випадково: одного разу вранці вчені направили випромінювання на розчин пептидних нановолокон і помітили, як той втратив прозорість. Цей факт змусив їх повторити експеримент і більш ретельно розглянути результати. Як з'ясувалося, зростання заряду нановолокон при опроміненні призводить до того, що їх розташування упорядковується, і вони утворюють гексагональну структуру з відстанню між елементами, що доходить до 320 Å. У «традиційних» кристалах молекули, нагадаємо, віддалені один від одного менш ніж на 5 Å.

Після зупинки впливу випромінювання порядок в системі порушується. Дослідникам також вдалося з'ясувати, що при більш високих концентраціях нановолокон в розчині аналогічні кристали формуються мимоволі, без участі рентгенівських променів; ймовірно, такі ефекти повинні спостерігатися в деяких природних системах (наприклад, цитоскелет клітини).

Автори сподіваються на те, що подальше вивчення цього явища призведе до розробки нових методик використання рентгенівського випромінювання в біомедицині і літографії.

Джерело friendfeed.com


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.