Лугові собачки «розмовляють» складною мовою Автор: Вікторія · Опубліковано: 25.01.2010 12:33 · Розділ: Природа

Вчені з Університету Північної Арізони (США) виявили, що лугові собачки - одні з найбільш «балакучих» тварин на Землі. Складнішою за їхню «мову» є тільки людська мова. До цього часу вважалося, що після людини найбільш «балакучими» є примати і дельфіни.

Відкриття зробила група професора Кона Слободчікофа. Спостерігаючи за луговими собачками, вчені з'ясували, що їх верескливий гавкіт несе в собі навдивовиж великий обсяг інформації. Ці мешканці прерій здатні описувати кольори, розміри, напрямок руху і навіть швидкість.

Здатність спілкуватися професор виявив у гризунів родини вивіркових, аналізуючи сигнали, які вони подають один одному, коли на їхню територію проникає хижак. Цікаво, що для різних видів хижаків у собачок є особливі сигнали, оскільки в кожному випадку для порятунку потрібні інші заходи. Наприклад, коли з'являється койот, який нападає на жертву раптово, гризуни біжать до нір і стоять біля їхнього входу, оцінюючи ступінь загрози. Рятуючись від борсука, який може розкопати нору, собачки ховаються глибоко під землею.

Лугові собачки є соціальними істотами, які живуть у великих колоніях, а їхні володіння можуть простягатися на сотні гектарів лугів Північної Америки. Фото взято з сайту cuteaddict.com
Лугові собачки є соціальними істотами, які живуть у великих колоніях, а їхні володіння можуть простягатися на сотні гектарів лугів Північної Америки. Фото взято з сайту cuteaddict.com

Вчені спробували відтворити тривожні крики, коли ніяка небезпека тваринам не загрожувала. Собачки вели себе відповідно до типу «повідомлення» про загрозу, тобто або ховалися в нори, або завмирали біля входу в підземне житло. Більш докладне вивчення гавкання гризунів показало, що в звуках міститься ще маса відомостей.

Проаналізувавши гавкіт за допомогою комп'ютерних програм, зоологи склали сонограми (графічне зображення звукових коливань) звуків, які видавалися собачками. Виявилося, що в різних співзвуччях закодована різна інформація. Зокрема, гризуни здатні описувати розмір і форму, колір і швидкість руху об'єкта. Експерименти продемонстрували, що коли поруч з норами прогулювався чоловік у блакитній сорочці, то сигнали тривоги собачок звучали інакше, ніж з появою на їх території зоолога в жовтій сорочці. Побачивши домашню собаку, гризуни повідомляли родичам розмір тварини і описували забарвлення його шкури.

Дослідники також встановили, що «лінгвістичні» здібності лугових собачок розвиваються в міру дорослішання. Звуки, що видаються цуценятами при виявленні ворога, мало нагадують справжні сигнали тривоги, але чим старший гризун, тим більше його гавкіт стає схожим на «мову» дорослої особини.

Джерело telegraph.co.uk


Інші новини розділу