Психологи розкрили секрет мудрості Автор: Вікторія · Опубліковано: 24.01.2010 11:46 · Розділ: Цікаві факти

Канадські вчені вважають, що вікове ослаблення здатності мозку відсіювати непотрібну інформацію - це не завжди так уже й погано. Досліди показали, що фіксація непотрібних деталей іноді допомагає мозку "видобути з архівів пам'яті необхідну інформацію".

Мозок людини фільтрує інформацію, що надходить, запам'ятовуючи лише незначну її частину. Ця здатність, як було відомо психологам, з віком слабшає, тому людям похилого віку важче виділяти головне і відкидати другорядне. Однак, судячи з результатів дослідження канадських вчених, далеко не завжди це можна назвати недоліком.

У ході експериментів вчені з Університету Торонто порівнювали між собою дві групи добровольців. В одну з них увійшли люди у віці від 17 до 29 років, в іншу - від 60 до 73 років. Всім учасникам психологи запропонували одне й те ж завдання.

Прийнято вважати, що коли старшій людині важко, скажімо, пригадати імена нових знайомих, - це ознаки зниження розумових здібностей, однак здатність мозку відсіювати непотрібну інформацію (вгорі, позначено синім) сприяє кращому запамятовуванню необхідних даних. Фото взято з сайту nytimes.com
Прийнято вважати, що коли старшій людині важко, скажімо, пригадати імена нових знайомих, - це ознаки зниження розумових здібностей, однак здатність мозку відсіювати непотрібну інформацію (вгорі, позначено синім) сприяє кращому запамятовуванню необхідних даних. Фото взято з сайту nytimes.com

На екрані демонструвалися картинки і не пов'язані з ними слова. Наприклад, якщо під фотографією птаха з'являлося слово «стрибок», його з дозволу дослідників можна було ігнорувати. Якщо ж з'являлася вже побачена картинка - слід було натиснути пробіл на клавіатурі.

Після виконання цього завдання добровольцям давали десять хвилин на перерву, а потім знову показували картинки. Цього разу зображення були трьох типів: з попередньої серії з тими ж сторонніми словами (птах + слово «стрибок»), з попередньої серії з новими словами (той же птах, але зі словом «фотоапарат», наприклад) і зовсім нові картинки.

На основі того, як добровольці відсівали нові зображення, вчені робили висновки про роботу їхньої пам'яті. А сторонні слова дозволяли не тільки оцінити, наскільки хороша пам'ять, але і зрозуміти, яку роль відіграють у процесі запам'ятовування сторонні чинники, що зазвичай виконують функцію перешкод або непотрібного фону.

Результати експериментів виявилися вельми цікавими. Люди похилого віку краще згадували раніше показані їм зображення із стороннім словом, що, на думку дослідників, говорить про здатність мозку запам'ятовувати об'єкт в парі з чимось іншим, ще й навіть там, де цього робити не потрібно.

Слова не треба було запам'ятовувати, але мозок старших учасників експерименту все одно їх фіксував, а потім використовував цю інформацію для "видобування" картинки з пам'яті. Там, де слова не збігалися з побаченим на екрані, результати літніх були не кращими, ніж у молодих. Зате на співпадаючих парах літні люди демонстрували очевидну перевагу.

Доктор Лін Хашер, під керівництвом якої було проведене дослідження, говорить, що ці експерименти частково пояснюють таке поняття, як мудрість. У людей старшого віку відзначається більш слабка концентрація уваги, і їхні спогади прив'язані більшою мірою до деталей, іноді незначних для стороннього спостерігача. Але для прийняття рішень в реальному житті це може виявитися зовсім не недоліком, оскільки ймовірність вчасно щось згадати у літніх навіть при нестачі інформації виявляється вищою, ніж у молоді.

Джерело gzt.ru


Інші новини розділу